www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gemi Radarı

AN/SPS-67

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: AN/SPS-67(V)3 radarının anten grubu
© 2013 Jörg Waterstraat, www.kriegsschiffe.net

Resim 1: AN/SPS-67(V)3 radarının anten grubu
© 2013 Jörg Waterstraat, www.kriegsschiffe.net

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 5 450 … 5 825 MHz
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı: 750, 1200 veya 2400 Hz
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 1 µs, 0.25 µs veya 0.1 µs
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 280 kW
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 56 NM (≙ 104 km)
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı: 1,6°
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 2 veya 4 devir/dak
MTBCF: > 600 saat
MTTR:

AN/SPS-67

Das AN/SPS-67 esas olarak deniz yüzeyi arama ve yöngüdüm görevleri için tasarlanmış, ancak hava sahası araması için sınırlı bir yeteneğe sahip, 2-boyutlu darbeli bir arama radarıdır. Bu radar alçaktan seyreden uçakları ve anti-gemi füzelerini de algılayabilir. AN/SPS-67 radarı AN/SPS-10 radarının bir devamıdır.

AN/SPS-67(V)3 anteninde L-bandını kullanan tek darbe yöntemi ile çalışan bir ikincil radar (IFF) anten grubu da bulunmaktadır. C-bandında çalışan birincil anten üzerine monte edilmiş bu anten ile ortaya tipik bir görüntü çıkmaktadır. Ana anten, yürüyen dalgaların dalga kılavuzundaki oluktan geçerek beslediği yatay polarizeli boynuz ışıyıcı grubundan meydana gelir. −3 dB lik düşey fan pervane biçimli çizgenin genişliği yaklaşık 28° dir.

AN/SPS-67 nin kasasının altındaki beş adet elektronik kabini içinde alıcı-verici, video işlemci aygıtı, radar ve anten için ayrı ayrı kumanda üniteleri ve anten koruma şalteri yer alır. Sistemin başarımı değişik uzunlukta gönderim darbeleri kullanılarak desteklenir. Darbe tekrarlama frekansının eşzamanlı değiştirilmesi ile gönderici düzgün değerde bir darbe görev döngüsü (duty cycle) sahip olur. Kısa gönderim darbesi (0,1 µs) ile yakın bölgedeki küçük hedeflere yönelik yöngüdüm ve deniz yüzeyi arama çözünürlüğü daha da iyileşir. Uzun ve orta büyüklükteki (1 ve 0,25 µs) gönderim darbeleri orta ve çok uzun menzildeki açık deniz yüzeyi aramaları için daha uygundur.

AN/SPS-67 radar resim galerisi

Resim 2: SPS-67(V)3 Yedek parça olarak anten