www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

AN/SPS-67

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: Antena AN/SPS-67(V)3
© 2013 Jörg Waterstraat, www.kriegsschiffe.net

Rysunek 1: Antena AN/SPS-67(V)3
© 2013 Jörg Waterstraat, www.kriegsschiffe.net

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: 5 450 … 5 825 MHz
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów: 750, 1200 lub 2400 Hz
Szerokość impulsu (τ): 1 µs, 0.25 µs lub 0.1 µs
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 280 kW
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 56 NM (≙ 104 km)
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny: 1,6°
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 2 lub 4 Obr./min
MTBCF: > 600 h
MTTR:

AN/SPS-67

AN/SPS-67 jest dwuwymiarowym impulsowym radarem rozpoznawczym przeznaczonym głównie do rozpoznania morskiego i nawigacji, ale także z ograniczoną zdolnością do prowadzenia rozpoznania lotniczego na ograniczonej wysokości. Może również wykrywać nisko lecące samoloty i pociski przeciwokrętowe. AN/SPS-67 jest następcą AN/SPS-10. Prototyp do wersji (V)1 wykorzystywał również jego antenę reflektorową.

Antena AN/SPS-67(V)3 składa się z anteny na pasmo L monopulsowej anteny IFF zamontowanej na pierwotnej antenie radaru na pasmo C, co nadaje tej antenie typowy wygląd. Antena główna jest układem poziomo spolaryzowanych promienników tubowych zasilanych przez falowód szczelinowy z falą wędrującą. Pionowa szerokość wykresu −3 dB dla belki wiązką wachlarzową 28°.

Pod pokładem, AN/SPS-67 składa się z transceivera, procesora wideo, jednostki kontrolnej dla radaru i anteny oraz wyłącznika bezpieczeństwa dla anteny, wszystko umieszczone w pięciu szafach elektronicznych. Wydajność systemu jest wspomagana przez zastosowanie impulsów nadawczych o różnych długościach, które wytwarzają równomierny cykl pracy nadajnika poprzez jednoczesną zmianę częstotliwości powtarzania impulsów. Krótki impuls nadawania (0,1 µs) jest wykorzystywany do poprawy rozdzielczości zasięgu na bliskich odległościach dla nawigacji i rozpoznania morskiego. Długie i średnie impulsy nadawcze (1 i 0,25 µs) są wykorzystywane do rozpoznania średniego i dalekiego zasięgu na otwartym morzu.

Galeria zdjęć AN/SPS-67

Rysunek 2: Antena SPS-67(V)3 jako część zamienna