www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

AN/SPS-64

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: AN/SPS-64(V)9 na lotniskowcu USS „Theodore Roosevelt“ (1990)

Rysunek 1: AN/SPS-64(V)9 na lotniskowcu USS „Theodore Roosevelt“ (1990)

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: 9 375 ± 25 MHz
(pasma X)
3 030 ± 25 MHz
(pasma S)
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów: 900, 1800, 3600 Hz
Szerokość impulsu (τ): 0,06; 0,5; 1 µs
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 10, 25 and 50 kW 60 kW
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny:
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru:
MTBCF:
MTTR:

AN/SPS-64

AN/SPS-64 a.k.a. Mariners Pathfinder jest wszechstronnym radarem powierzchni morza i nawigacji, który oferuje ulepszone dane techniczne. AN/SPS-64(V) jest dostarczany w paśmie X (9 375-9 420 MHz) lub w paśmie S (3 030 MHz) z szerokim zakresem celowników z prawdziwą północą lub względem własnego kursu dla uniknięcia kolizji. Okrągłe wskaźniki typu „P” o średnicy 30 lub 41 cm należą do wyposażenia standardowego. Dostępnych jest wiele dodatkowych urządzeń spełniających dodatkowe wymagania użytkowników. Celownik RAYCAS V łączy wyświetlanie informacji radarowych z unikaniem kolizji (radar wtórny), śledzeniem celów, nawigacją i wyświetlaniem danych taktycznych na ekranie o średnicy 41 cm. Wyświetlacz RAYPATH łączy informacje radarowe, dane dotyczące unikania kolizji i nawigacji na jasnym ekranie o przekątnej 30 cm lub 41 cm. Te komercyjne, duże morskie systemy radarowe udowodniły swoją wysoką niezawodność i wydajność oraz stanowią ekonomiczny system radarowy dla wszystkich typów statków.

Dzięki możliwości wyboru w pełni kompatybilnych anten, nadajników o mocy impulsów 25, 50 i 60 kW oraz różnych jednostek celowniczych, dostępnych jest ponad 15 różnych konfiguracji tego radaru. Ze względu na modułową budowę możliwe są również systemy z podwójnym wyposażeniem modułów w celu zapewnienia redundancji. Dostosowywalne interfejsy umożliwiają interakcję z innymi systemami radarowymi. Dostępne są interfejsy do konsol radarowych AN/SPA-25 i AN/SPA-66, a także interfejsy do systemów naprowadzania broni i urządzeń zakłócających.

Następujące warianty są kombinacjami podstawowego wyposażenia radaru z różnymi antenami, urządzeniami celowniczymi i jednostkami interfejsowymi, dostosowanymi do potrzeb okrętów używających tego radaru.