www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gemi Radarı

TRS-4D

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: TRS-4D radarının anten grubu
© 2011 Airbus Defense and Space, Inc.

Resim 1: TRS-4D radarının anten grubu
© 2011 Airbus Defense and Space, Inc.

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: G-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 250 km
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu: 15 m; β: 0,2°; ε: 0,5°
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 15 ya da 30 d/dak
MTBCF:
MTTR:

TRS-4D

TRS-4D, C-bandında (IEEE tanımlaması) veya G-bandında (NATO tanımlaması) çalışan, arama, hedef atama, atış kontrol ve hava trafik kontrol görevlerinde kullanılan, 3-boyutlu çok-işlevli bir radardır. Bu radarın işlevleri bir yazılımla tanımlanır. Çok fazla sayıda sayısal üretilmiş anten çizgesine sahip, dönen bir Aktif Elektronik Saptırılan Anten (Active Electronically Scanned Array, AESA) kullanır. TRS-4D her tipteki hava- ve deniz hedeflerini tanır ve eşlik eder ve böylece kullanıcının işini kolaylaştırır. Radar hem geleneksel (conventional) hem de asimetrik tehditlere karşı koyar.

TRS-4D eşzamanlı olarak hava sahasını ve geminin etrafındaki deniz yüzeyindeki hedefleri arar. Tespit edilen hedefler belgelenir ve yapılandırmaya bağlı olarak mevcut konumları ve izleri geminin savunma sistemine veya bir radar konsoluna rapor edilir. İletim gücü, aktif antendeki çok sayıda galyum-nitrür yükselteç modüllleri tarafından üretilir. Bu güç istenen menzile bağlı olarak daha iyi bir gizleme yapabilmek için kademeli olarak azaltılabilir.

TRS/TRML-4D radar ailesinin bir başka üyesi de TRS-4D „Fixed Panel” olarak pazarlandığından, 2019'un ortasından itibaren bu radara „Rotator” soneki verildi.

ABD donanmasının “Freedom“ sınıfı Kıyı Güvenlik Gemileri (Littoral Comant Ships, LCS) TRS-4D radarının MRESR sürümü ile donatıldı. Ve buna da AN/SPS-80 adı verildi.

Kara tabanlı versiyonu IRIS-T SLM Yer Tabanlı Hava Savunma (GBAD) sisteminde ana sensör olarak kullanılmaktadır.