www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gemi Radarı

Tip 996 Radar

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: Tip 996 Radar (FFG „Duke“ sınıfı)
© 2013 Jörg Waterstraat, www.kriegsschiffe.net

Resim 1: Tip 996 Radar (FFG „Duke“ sınıfı)
© 2013 Jörg Waterstraat, www.kriegsschiffe.net

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: E/F-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil:
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 30 devir/dak
MTBCF:
MTTR:

Tip 996 Radar

Tip 996 radar İngiliz Kraliyet Donanması tarafından kullanılan, E/F - bantlarında çalışan bir 3- boyutlu arama ve hedef tanıma radarıdır. Dış şatım için geliştirilen sürümü AWS-9 olarak adlandırılır. Tip 996 radarı Kraliyet Donanmasının genel hava ve deniz arama gereksinimlerine uygun ve mevcut silah sistemlerini tanıyacak şekilde geliştirilmiştir. Sistem bir demet yığılı anten çizgesi kullanır ve gönderici yapısındaki güç yükselticilerinin tipi sayesinde frekans-ataktır (frequency-agile) Modern radar işaret işleme teknikleri ve kapsamlı elektronik karşı-karşı önlemler (Electronic Counter-Counter Measure, ECCM) sayesinde radar çok ağır ve karmaşık gürültü ortamlarında bile çalışmaya devam edebilir. Tip 996 radar sürekli olarak algılama menzili içinde bulunan hava ve deniz hedeflerine ait 3-boyutlu verileri savunma sistemlerini başarıyla yönlendirmeye yetecek hassasiyette sağlar. Hava- ve deniz hedeflerine ait sayısallaştırılmış iz-verileri gemideki komuta- ve bilgi sistemine otomatik aktarılır.

Anten şerit iletkenler vasıtasıyla çoklu-besleme yapılan bir faz dizi antendir. Bu antenin mekaniksel olarak biri öne/geriye (yunuslama) ve diğeri sağa/sola (yalpalama)olmak üzere iki eksende kararlılığı sağlanmıştır (roll and pitch stabilization). Radar antenine monte edilmiş ilave üç adet pasif boynuz anten düşman parazit yayınlarını alır, bunları bastırır ve geliş yönünü bir işaretleme halkası ile (strobe marker) belirtir. Göndericinin çıkış katındaki güç yükseltecinde bir yürüyen dalga tüpü yer alır. Alıcı darbe sıkıştırma tekniği ile çalışan çift süperheterodin tipi bir alıcıdır. Yazılım temelli çizit-çekip- çıkarıcı 100 adetten daha fazla hedef işaretini işleyebilir.

Dış satım için geliştirilmiş sürüm (AWS-9) 2-boyutlu ya da 3-boyutlu olarak sunulmaktadır. 2-boyutlu sürümü (Tip 996/1) isteğe bağlı olarak boynuz ışıyıcıya sahip bir parabolik anten kullanır. Bu sürüm örneğin Resim.2 de görüldüğü gibi „Oslo”-sınıfı firkateynlerde kullanılmaktadır

Tip 996 radar resim galerisi

Resim 2: KNM Narvik, Trondheim Limanı, 2006