www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gemi Radarı

Artisan 3D

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1:

Resim 1:

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: E/F-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil: > 200 km
Asgari Ölçme Menzili: < 200 m
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı: < 2,5°
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 30 dev/dak
MTBCF: > 4 500 h
MTTR: < 0,5 h

Artisan 3D

Artisan 3D (engl.: Advanced Radar Target Indication Situational Awareness and Navigation) BAE Systems firması tarafından İngiliz Kraliyet Donanması için geliştirilmiş ve üretilmiş hava ve deniz gözetim radarıdır. Tip 997 olarak anılan bu radar Kraliyet Donanmasındaki Tip 996 radarının yerini almıştır.

Kraliyet Donanmasının Duke Sınıfı (Tip 23) firkateynlerine kurulan bu radar bir gözetim radarı olarak kuş kadar küçük ve sesten üç kat daha hızlı seyreden bir hedefin bile konumunu belirleyebilmesi ile üstünlüğünü kanıtlamıştır. Toplam ağırlığı yaklaşık 700 kg olan bu radar küçük ve toplu yapılıdır, montajı kolaydır ve tüm radar sistemi üç haftada kurulabilir. BAE Systems firması bu radarın 10 000 e yakın mobil telefon trafiği gibi bir ağır parazit ortamında bile görevini yerine getirebildiğini belirtmektedir.

Bu radar E- ya da F-bandında 200 km kadar bir menzilde arama yapabilir. Hem küçük manevralar yapabilen hızlı hücumbotları ve küçük boyutlu uçakları hem de denizden ya da havadan gelebilecek tüm tehditleri algılayabilir. ARTISAN 3D radarı 800 adetten daha fazla hedefi 3-boyutlu arama yeteneği ile eşzamanlı algılayabilir, keza kritik durumlarda operatöre bir güvenilir durum değerlendirmesi sağlar ve gerekli savunma mekanizmalarını harekete geçirebilir. Genel olarak bu bize radarın çatışma olasılığının yüksek olduğu kıyı bölgelerinde ve keza buraya komşu deniz yüzeyindeki yeteneğini göstermektedir. Radarın işlevlerinin ağırlıklı olarak yazılımla yürütülmesi pahalı donanımsal parçaları değiştirmeden bir modernizasyona ve genişlemeye imkân vermektedir. Sistemin hassasiyeti ve gürültü bağışıklığı özelliği nedeniyle Kraliyet Donanması Tip 26 firkateynlerin bu radarla donatılmasını karara bağladı.