www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

Artisan 3D

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Bild 1:

Bild 1:

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: pasma E/F
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ):
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa:
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: > 200 km
Rozróżnialność w odległości: < 200 m
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny: < 2,5°
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 30 Obr./min
MTBCF: > 4 500 h
MTTR: < 0,5 h

Artisan 3D

Artisan 3D (Advanced Radar Target Indication Situational Awareness and Navigation) to radar 3D do obserwacji powierzchni ziemi w powietrzu i na morzu, opracowany i skonstruowany przez BAE Systems dla brytyjskiej Królewskiej Marynarki Wojennej. W Królewskiej Marynarce Wojennej zastępuje radar typu 996 i został oznaczony jako radar typu 997.

Używany na pokładzie fregat klasy Duke- (Typ 23) Królewskiej Marynarki Wojennej okazał się doskonałym radarem obserwacyjnym, zdolnym do wykrywania obiektów tak małych jak ptak, ale lecących z trzykrotną prędkością dźwięku. Radar został zaprojektowany jako mały, kompaktowy i lekki - waży w sumie tylko około 700 kg - dzięki czemu cały system może być zainstalowany w ciągu trzech tygodni. Według BAE Systems, radar jest w stanie wykonywać swoje zadania pomimo zakłóceń w środowisku porównywalnym do około 10 000 zakłócających się telefonów komórkowych.

Radar pracuje w paśmie E lub F, a jego maksymalny zasięg wykrywania wynosi 200 km. Jest w stanie szybko i łatwo wykryć małe manewrujące łodzie motorowe, małe samoloty oraz pełen zakres zagrożeń z morza i powietrza. Dzięki funkcji śledzenia 3D, Artisan 3D jest w stanie wykryć ponad 800 celów jednocześnie, umożliwiając bezpieczną ocenę sytuacji i wymaganych mechanizmów obronnych nawet w sytuacjach krytycznych. Ogólnie rzecz biorąc, świadczy to o zdolności radaru do działania w pobliżu brzegu, czyli w miejscu, gdzie prawdopodobieństwo wystąpienia działań wojennych jest większe i gdzie mają one wpływ na morze. Ponieważ funkcje radaru są w przeważającej mierze rozwiązaniem programowym, możliwa jest modernizacja i rozbudowa bez konieczności wymiany drogiego sprzętu. Ze względu na dokładność systemu i odporność na zakłócenia, Royal Navy zaproponowała, aby fregaty typu 26 również zostały wyposażone w ten radar.