www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gemi Radarı

INDERA MX-2 & MX-3 Radar

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: Bir Endonezya gemisinin bordasında FMCW radarı kullanan INDERA MX-2 radarının anten sehpası

Resim 1: Bir Endonezya gemisinin bordasında FMCW radarı kullanan INDERA MX-2 radarının anten sehpası
(© 2013 www.irctr-i.com)

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: X-bandı
Modülasyon çevrimi 0,5 ms
Modülasyon frekansı: 2 kHz
Gönderim bant genişliği: 60 MHz
Ortalama güc: 0,1 … 5 W
Aletli menzil: 20 NM (≙ 37 km)
Menzil Çözünürlüğü: 0,9 … 72 m
Yatay açıklık açısı: 1,6°
Yatay açıklık açısı: 20°
Yan topuz zayıflaması: < 20 dB
Anten tam dönüş süresi: En fazla 20 dönüş/dak
MTBCF:
MTTR:

INDERA MX-2 & MX-3 Radar

Endonezya Uluslararası İletişim ve Radar Merkezi (IRCTR-I) hava-, deniz- ve sahil korumada kısa- ve orta mesafedeki menzillerde arama yapabilecek radarı geliştirdi. Bu teknoloji frekans modüleli sürekli dalga (FMCW) tekniğini kullanır.

Genellikle birkaç on kilovat hatta daha fazla bir yüksek gönderim enerjisi yollayan darbe radarlarının aksine FMCW-tekniğinde birkaç vat gibi çok küçük gönderim enerjisi yeterli olmaktadır. Elektronik Destek Önlem (Electronic Support Measures, ESM) alıcılarıyla bu seviyede bir enerjinin algılanması pratikte pek mümkün değildir. Bu Düşük Olasılıklı Dinlenme (Low Probability of Intercept Radars, LPI) özelliğine sahip radarlar elektronik savaş için geliştirilmiş hayati öneme sahip radarlardır. Bu radarlar dünyadaki birçok savaş gemisinin elektronik savaş sisteminin ayrılmaz bir parçasıdır.

IRCTR-I tarafından geliştirilmiş FMCW- radar tekniği denizcilikte kullanılan gemi yöngüdüm radarları, sahil güvenlik radarları gibi muhtelif radarlarda kullanılır. Bu radarlar genellikle S, C, X ve K–Bantlarında çalışır ve Düşük Olasılıklı Dinlenme (LPI) özelliğine sahiptir. Ayrıca bu radar gönderim sırasında düşük enerji kullanması nedeniyle piyasada hazırda satılan (Commercial Off-The-Shelf, COTS) modüllerle bir araya getirilerek imalat ve bakım maliyetleri düşük ürünler yapılabilmektedir.

Endonezya firması Radar & Communication Systems (RCS) yukarda bahsedilen teknolojiyi kullanılarak Indera MX-2 ve MX-3 radarlarını imal etmiştir. Indera MX-2 ve MX-3 radarları düşük olasılıklı dinlenme özelliğine sahiptir, X-bandında çalışır ve deniz üzerindeki hedeflerin algılanması için çok uygundur. Bu radarlardan bir miktarı Endonezya Donanması tarafından satın alınmıştır ve halen donanmanın bazı gemilerinde kullanılmaktadır.

Bu radarın özellikleri: Yarıiletken teknoloji ile imal edilmesi, Düşük Dinlenme Olasılığı, Frekans Modüleli Sürekli Dalga- tekniği ile çalışma, en fazla 5 W gönderim enerji ihtiyacı, frekans ataklık, ARPA-işlevselliği, tümleşik ECDIS S-57 kartı, tümleşik AIS, GPS ve pusula, hem Sabit Yanlış Alarm Oranıyla (CFAR) hem de Doppler frekans- ve Hızlı Fourier Dönüşümü (FFT) ile uyarlamalı tek- başına yöngüdüm.

Kaynak: Internationales Forschungszentrum für Telekommunikation und Radar – Indonesien (IRCTR-I)

INDERA MX-3 radarının resimleri

Resim 2: INDERA MX-3 radarının
anten sehpasının montajı
(© 2013 www.irctr-i.com)

İki broşürün ön görünümü: INDERA_MX-2_brochure.pdf 
(Açmak için tıklayınız: 210 kByte) İki broşürün ön görünümü: INDERA_MX-3_brochure.pdf 
(Açmak için tıklayınız: 209 kByte)

Resim 3: İki broşürün ön görünümü