www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gemi Radarı

Geniş Bant Radarı BR24

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: Su sızdırmaz bir radom içindeki geniş Bant Radar

Resim 1: Su sızdırmaz bir radom içindeki geniş Bant Radar

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 9,3 … 9,4 GHz
(I- ve X-bandı)
Modülasyon çevrimi 1 ms ±10%
Modülasyon frekansı: 200 Hz
Gönderim bant genişliği: 65 MHz
Ortalama gücü 100 mW
Aletli menzil: 50 m ila 45 km
Menzil Çözünürlüğü: < 1 m
Yatay açıklık açısı: 5,2° ±10%
Yatay açıklık açısı: 30° ±20%
Anten dönüş sayısı: 24/36/48 dönüş/dak (±10%)
MTBCF:
MTTR:

Geniş Bant Radarı BR24

Geniş Bant Radarı (Broadband Radar™ BR24) tekneler ve yatlar için kullanılan bir frekans modüleli sürekli- darbe (FMCW-Radar) radarıdır. Bu radarın menzil çözünürlüğü hem 50 m lik kısa menzillerde ve hem de 45 km uzanan uzun menzillerde mükemmeldir. Gönderim sırasında harcadığı enerji çok düşüktür (bir mobil telefonun yaydığı enerjiden nerdeyse 10 kat daha az). Bu özelliği nedeniyle kısıtlı enerji imkânlarına sahip tekneler için çok uygundur.

Geniş Bant Radarı™ frekans değeri doğrusal artan bir sürekli işaret gönderir. Bu işaretlin bir yansıtıcı hedefe gidişi ve dönüşü sırasında frekansı değişir. Bu gönderilen işaretlin değişmiş frekansı ile yansıyan işaretlin frekansı arasında bir fark frekansı doğar. Bu fark geçen sürenin ve dolayısıyla hedefin uzaklığının bir ölçüsüdür. Bu radarın enerji dengesi, sürekli işaret göndermesi nedeniyle, sadece bir kısa darbe gönderen darbe radarlarına göre çok çok daha iyidir.

Burada verilen Geniş Bant Radarı™ bu şekliyle artık üretilmemektedir. Takip eden versiyonları Simrad 3G (optimize edilmiş parametreleriyle kıyaslanabilir bir teknoloji ile üretilen) ve demet keskinleştirme ile daha iyi bir azimut çözünürlüğe sahip Simrad 4G gibi modellerdir (Doppler Beam Sharpening).

Kaynak: