www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gemi Radarı

SharpEye™ Deniz Yöngüdüm- ve Arama Radarı

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: SharpEye™ radarı anten ve tablası

Resim 1: SBS-800, SharpEye™ radarı anten ve tablası

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: I- ve E/F-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı: 350 … 3000 Hz
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 50 … 400 ns
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 200 W
Ortalama Güç: 20 … 25 W
Aletli menzil:
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı: 1,8°
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 12, 24 veya 46 dönüş/dak
MTBCF:
MTTR:

SharpEye™ Deniz Yöngüdüm- ve Arama Radarı

SharpEye™ Kelvin Hughes firması tarafından üretilmiş I- ve E/F bantlarında çalışan Uluslararası Denizcilik Örgütünün (IMO) Radar Başarım Standardı IEC 62388 kurallarına uygun hem deniz yöngüdümü ve hem de yakın menzilde taktik arama için kullanılan bir radardır.

SharpEye™ radarı halen bazı gemilerde kullanılan Tip 1007 ya da I -bandında çalışan benzeri daha eski yöngüdüm radarlarının yerini alacaktır. SharpEye™ radarının +30 dB gibi olan yerden yansıyan sabit hedef parazitlerini bastırma yeteneği günümüze kadar aynı frekans bandında kullanılan evre-uyumlu olmayan diğer radarlara göre daha iyidir. Bu sayede kuvvetli yağış altında ve yüksek dalga koşullarında oluşan sabit hedef parazitlerinde bile etken yansıtırlık yüzeyi 0,5 m² gibi olan çok çok küçük hedefleri dahi tanıyabilmektedir. Bu nedenle SharpEye™ radarı, kıyıya yakın yerlerde patlayıcılarla yüklü, intihar eylemcileri bulunan veya insansız, uzaktan kumanda edilen gemilere hızla yaklaşan ve gözle takip edilmesi mümkün olmayan saldırı botlarının tehlike öncesinde tanınmasında çok uygundur.

SharpEye™ tepe çıkış gücü 170 W ve doluluk-boşluk oranı (duty cycle) %10 olan bir katıhal güç yükselteci kullanır. Bu radar hedefi yeterli enerjiyle aydınlatabilmek için nispeten uzunca dâhili modüle edilmiş darbeler gönderir. SharpEye™ kısa menzilde çalışma için her biri belirlenmiş ancak menzilde boşluk kalmayacak şekilde örtüşen farklı uzunlukta darbeler gönderir. SharpEye™ hedefleri radyal hız bileşenlerini parazitlerden ayırt edebilir. Sayısı 1024 e kadar farklı Doppler süzgeç dizisi darbelerden dönen yankıları radyal hızlardan ve benzeri sabit hedef parazitlerinden ayırır.

Picture gallery of SharpEye™

Resim 2: SharpEye™ alıcı-verici bloğu