www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gemi Radarı

AN/SPS-48E Radarı

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması
AN-SPS-48E
(Büyütmek için tıklayınız: 640·480 piksel = 32 kByte)

Resim 1: AN-SPS-48E

Teknik veriler
SPS-48ESPS-48F
Çalışma Frekans Aralığı: 2 900 - 3100 MHz
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı: 330 - 2250 Hz1250 - 2000 Hz
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 9 oder 27 µs3 µs
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 2,2 MW660 kW
Ortalama Güç: 35 kW15 kW
Aletli menzil: 400 km
Menzil Çözünürlüğü: 475 m
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı: 1.5° * 1.6°
Anten Dönüş Adedi: 15 d/dak7,5 ve 15 d/dak
MTBCF:
MTTR:

AN/SPS-48E Radarı

AN/SPS-48E radarı bir hedefin yan açısını, menzilini ve uçuş yüksekliğini üç koordinatta ekranda görüntüleyebilen, uzun menzilli bir hava-gözetim arama radarıdır. Üçüncü koordinat verileri, yükseklik açısında E/F- bandında birden fazla sayıda değişik gönderim frekansı kullanarak, ve bu gönderilen işaret frekanslarına bağlı olarak ışımayı yönlendiren bir anten ile oluşturulur. Sayısal bir formata dönüştürülürek ekranda, konsol/iş istasyonlarında görüntülenir, böylece operatörler manuel olarak radar arama, algılama ve izleme işlevlerini yürütebilirler. Radar tetiklemeleri ve anten açısal bilgileri, seçilen koordinat sistemine bağlı olarak, geminin rotasına (relative bearing), yada coğrafi kuzeye (true north) göreceli olarak ekranda görüntülenir.

AN/SPS-48BE radarı, yazılımında değişiklikler yapılarak, deniz ve kara operasyonlarında kullanılabilir. Yüksek gönderim gücünün bir küçük kalem demete yoğunlaştırılmasıyla, çok ağır aktif bozucu parazitler gibi kötü koşullar altında dahi, 400 km gibi uzun menzillere ulaşılabilmek mümkün olmaktadır.

Bilgisayar destekli Doppler frekans tekniği ile işaretler hızlıca işlenmekte, böylece alçaktan uçan nesneler radar ufkunun üzerine çıkmasıyla birlikte algılanabilmektedir. Radar ışınının yükseklik açısının 69° ye kadar olan bölgeyi taraması ile taktik balistik füzeler 300 km yükseklikten itibaren izlenebilmektedir. Bu radar, yüksekten- ve alçaktan uçan kruz füzeleri (cruise missiles), helikopterler ve süpersonik savaş uçaklarını etkili bir şekilde algılar ve izler. AN/SPS-48E sistemi „tak-ve-çalıştır“ (plug-and-play) özelliği olan bir sistem olup, mevcut arayüzüyle (interface) kolayca C4I-sistemine, hedef izleme verilerini daha fazla standardize edilmiş veri formatlarıyla, „Patriot“ ve „Improved Hawk“, SM-2, ESSM ve RAM gibi tüm modern silah sistemlerine karşı muhtemel bir görevde kullanmak için entegre edilebilir. Bu sistem ayrıca hava savunma- ve gemi silah kumanda sistemlerinden gelen harici komutları da kabul eder.

AN/SPS-48 Resimleri

Resim 2: AN-SPS-48E

Resim 3: AN/SPS-48 radarının
sabit versiyonu

Resim 4: Bir ITT Gilfillan
broşürünün ön izlemesi