www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gemi Radarı

Variant

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması
Variant anteni
(Büyütmek için tıklayınız: 500·465 piksel = 45 kByte

Resim 1: Variant anten test mahalli

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: I- ve G-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı: 3 - 9 kHz
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 4,5 / 12,8 / 16 µs
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç: 200 W
Aletli menzil: 60 km, 70 km
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı: 1,2° … 1,8°
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 14 ve 28 Dönüş/dak
MTBCF:
MTTR:

Variant

Variant, Hollanda firması Thales Naval Nederland‘ın ürettiği en yeni 2-boyutlu gözetim ve hedef belirleme radarıdır. Bu radarın en önemli işlevi, hedefler hakkında füze sistemlerine çok hızlı veri sağlamasıdır. Hem hava hedeflerine hem de deniz hedeflerine aynı anda kullanılabilir. Variant çift bantlı bir radardır, hem I-bandı ve hem de G-bandında çalışabilir. Tam evreuyumlu (full coherent) gönderim işaretleri, darbe-sıkıştırma yönteminin karadan ve denizden gelen parazit yansımaları bastırarak, hava hedeflerinin iyi bir şekilde algılanmasına imkan sağlar. Thales Naval Nederland firması tarafından geliştirilen sayısal işaret işleme, hedefin algılamansını ve izlemensini otomatik olarak yapar, yani operatörlerin manuel olarak müdahalesine gerek kalmaz.

Aralarında tam bir oktav bulunan, iki frekansla çalışabilme özelliği ve frekans zıplama yeteneği sayesinde, ve Düşük Olasılıklı Dinlenme [Low Probability of Intercept (LPI)] sensörü sayesinde düşman tarafından dinlenebilmesi oldukça zorlaşmıştır. Geminin diğer tüm radar sensörleri devre dışı iken ve Variant radar tek başına çalışıyorken, gemi düşmanın pasif algılayıcıları tarafından algılanamaz. Bu radarın düşük bir güçle çalışabilmesi, hafifliği ve bir paket gibi tasarlanmış olması nedeniyle, hızlı sahil güvenlik devriye botlarında ve benzeri diğer küçük gemilerde rahatlıkla kullanılmaktadır.

Variant radar, 1,8° yatay ve 14° dikey açılı bir demete sahip, bir antene monte edilir. Nihai gönderim kademesi 200 W lık bir yürüyen dalga tüpüdür. işaretlerinin işlenmesi bir sayısal darbe sıkıştırmasına, bir hızlı Fourier dönüştürmesine, bir sayısal hedef-işlemeye ve otomatik hedef izlemeye dayanır. Tipik bir uçan hedef için menzili, G-bandında yaklaşık 30 km ve I-bandında ise 28 km dir.