www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gemi Radarı

TRS-3D Radarı

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması
TRS-3D/16 radarı
(Büyütmek için tıklayınız: 640·480 piksel = 45 kByte

Resim 1: 3-boyutlu, çok-modlu hedef arama- ve izleme radarı TRS-3D/16

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: G-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 200 km
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu: < 20 m; β: < 0,24°; ε: < 1,3°
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 10, 17, 20 ya da 60 dönüş/dak
MTBCF: > 3 000 h
MTTR: < 0,5 h

TRS-3D Radarı

TRS-3D radarı, hava hedeflerinin ve özellikle deniz yüzeyine yakın uçan küçük yansıtırlık yüzeyine sahip deniz hedeflerinin algılanmasında ve otomatik olarak izlenmesinde kullanılan, G-bandında çalışan, çok-modlu 3-boyutlu, hücumbotlar ve gemiler için tasarlanmış bir radardır.

Çok-modlu izleme için otomatik olarak bir hedefe odaklaşan TRS-3D radarı, karşı savunma sistemine eşzamanlı arama ve izleme verilerini bir faz dizi anten kullanarak sağlar, geminin burun yunuslaması ve sancak-iskele yalpalamasına karşı elektronik dengeleme sistemi bulunur ve deniz yüzeyine yakın uçan kruz füzeleri (cruise missile) ve saldırı helikopterlerini arama eyleminde özel bir kanalı kullanır. Faz dizi anten, her bir satırında 46 ışıma elemanı bulunan 16 veya 32 adet satırdan oluşur. Elektronik faz kaydırıcılar ile düşey yönde tarama yapan dar açılı kalem demetler üretilir. Anten ya yalnızca doğrusal polarizasyonla çalışır yada bir polarizasyon değiştirme anahtarı ile polarizasyon değiştirilir.

Resimde 1 dengeleme platformu ile birlikte TRS-3D/16 anten grubu görülüyor. Anten, G-bandında çalışan 16 adet doğrusal diziden oluşan birincil radar anteni, ve buna tümleşik bir IFF (dost-düşman-kimlik ayırma) ikincil radar anteni (ikisi bir radom mahfaza içinde) ve isteğe bağlı bir I-bandı yöngüdüm radar anteninden meydana gelmektedir.

TRS-3D radarı Danimarka Kraliyet Donanmasında Standardflex 300 sahil devriye botlarında başarıyla kullanılmaktadır ve radar duyargalarına sahip daha gelişmiş bir modeli ise Niels Cuel sınıfı korvetlerde kullanılmaktadır.

Daha güçlü bir versiyon TRS-3D/32 radarı büyük korvetler ve firkateynler için geliştirilmiştir. Bu versiyon Alman Donanmasında 122-sınıfı firkateynlerde kullanılmaktadır.

TRS-3D Radarın resimleri
TRS-3D/32

Resim 2: 3-boyutlu, çok-modlu hedef arama- ve izleme radarı TRS-3D/32

TRS-3D/32

Resim 3: Finlandiya Sınır Muhafızlarının açık deniz devriye gemisinde (OPV) bulunan TRS-3D deniz radarı.