www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

TRS-3D

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne
TRS-3D
(Kliknij aby powiększyć: 640·480px = 45 kByte

Rysunek 1: 3D - multimode acquisition radar TRS-3D/16

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: pasma C
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ):
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa:
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 200 km
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania: < 20 m; β: < 0,24°; ε: < 1,3°
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 10, 17, 20 or 60 Obr./min
MTBCF: > 3 000 h
MTTR: < 0,5 h

TRS-3D

TRS-3D jest modułowym, wielomodowym radarem 3D w paśmie częstotliwości C, przeznaczonym do wykrywania i automatycznego śledzenia celów powietrznych i morskich - zwłaszcza nisko lecących, małych celów (sea skimmerów) o małej efektywnej powierzchni odbicia. Radar przeznaczony jest do stosowania na łodziach i statkach.

Wielomodowy radar akwizycyjny wykorzystuje antenę typu phased array do jednoczesnego rozpoznania i śledzenia celu z przydziałem uzbrojenia, który jest wyposażony w elektroniczną stabilizację skoku i przechyłu oraz wykorzystuje specjalny kanał do rozpoznania nisko lecących pocisków cruise i śmigłowców szturmowych. Antena składa się z 16 lub 32 linii po 46 elementów każda. Elektroniczne przesuwniki fazowe tworzą pionową wąską wiązkę ołówkową. Może pracować tylko z polaryzacją liniową lub być wyposażony w przełączanie polaryzacji.

Rysunek 1 przedstawia układ antenowy TRS-3D/16 z platformą stabilizacyjną. Układ antenowy zawiera główną antenę radarową składającą się z 16 liniowych tablic, zintegrowaną antenę IFF (obie chronione przez wspólną osłonę) oraz opcjonalnie antenę radaru nawigacyjnego dla pasma częstotliwości I.

TRS-3D został z powodzeniem zastosowany w duńskiej marynarce wojennej na okrętach StanFlex-300, a także został dostarczony jako uzupełnienie czujników radarowych na korwetach klasy Niels Juel. W radar ten wyposażone są również fińskie okręty obrony wybrzeża.

Mocniejszą wersją jest TRS-3D/32, który został opracowany jako główny czujnik radarowy dla okrętów wielkości korwety i fregaty. Wersja ta stosowana jest m.in. na niemieckich fregatach klasy 122. W nomenklaturze amerykańskiej radar otrzymał oznaczenie AN/SPS-75.

Galeria zdjęć TRS-3D
TRS-3D/32

Rysunek 2: Wielomodowy radar 3D TRS-3D/32

TRS-3D/32

Rysunek 3: TRS-3D na pokładzie fińskich łodzi patrolowych do ochrony wybrzeża.