www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gemi Radarı

SMART-S Radarı

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması
SMART-S
(Büyütmek için tıklayınız: 500·480 piksel = 48 kByte

Resim 1: SMART-S anten

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: F-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 145 kW
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 100 km
Menzil Çözünürlüğü: 90 m
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 2,22 s (27 dönüş/dak)
MTBCF:
MTTR:

SMART-S Radarı

SMART-S (Signaal Multibeam Acquisition Radar for Targeting) sahil koruma botlarından başlayarak her türlü suüstü gemisine yönelik, 3-boyutlu, her türlü hava koşulları altında çalışmaya uygun bir arama- ve gözetim radarıdır. SMART, bir atış kontrol sistemi için bir sensör gibi çalışır. Denizden parazit yansımalarına ve Elektronik-Karşı-Koruma sistemlerine (Electronic Counter Measures, ECM) karşı bir koruma sistemi ile donatılmıştır. Aynı zamanda atış kontrol sistemlerinin yöngüdümü için bir algılama elemanı gibi de çalışır. Bu radar, 0,1 m² den başlayan etken yansıtırlık yüzeylerine sahip, deniz dalgaları tepesindeki köpük yüksekliğinden 70° yükseklik açısına kadar olan bölgede 3 Mach üstü bir hızla yaklaşan füzeleri algılayabilir.

Radar; en büyük menzilin, yerden yansıma işaretlerinin bastırılmasını ve anten boyutlarının en uygun bir noktada buluşmasını sağlayan F-bandında çalışır (bu bandın önceki adı S-bandı idi, bu nedenle SMART-S denilmektedir). Deniz yüzeyinden yukarıya doğru yarıkürenin tamamında bulunan bölge kesintisiz olarak kapsanır ve bu bölgede hedef-arama, -algılama ve -izleme eylemleri otomatik olarak gerçekleştirilir. Anten çizgesinin geri- ve yan topuzlarının küçük olması ve ayrıca, bir tümleşik yerden yansıma analiz, geniş frekans bandı ve frekansları hızlı değişebilen, menzil ötesinden gelen yansımaları doğru olarak algılama ve atak (agility) darbe tekrarlama frekansı sistemi sayesinde aktif parazit kaynaklarına karşı iyi bir Elektronik-Karşı-Koruma sağlamaktadır. SMART-S radarı 160 adede kadar hava ve 40 adede kadar deniz hedefini eşzamanlı izleyebilir.

Sistem bir anten ve üç adet güverte-altı üniteden oluşur. Hidrolik dengeli anteni gönderim anında geniş bantlı bir Faz Dizisinden kosekant-kare desenli bir anten çizgesi oluşturur. İşaret alma anında ise anten, bağımsız, Doppler yöntemi ile verileri işleyen ve hızlı Fourier analizi yapabilen sisteme sahip bir alıcı kanalını besleyerek Sayısal Demet Biçimleme sağlayan 16 adet anten grubuna bölünür. Gönderici, çıkış katında darbeden-darbeye evreuyumlu, güçlü bir Yürüyen Dalga Tüpü (Traveling Wave Tube) kullanır. Bu radar bir seçenek olarak, Dost-Düşman-Kimlik tanıma (IFF) için kullanılan bir radarla birlikte de sunulmaktadır.