www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gemi Radarı

SMART-S Radarı

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması
SMART-S
(Büyütmek için tıklayınız: 500·480 piksel = 48 kByte

Resim 1: SMART-S anten

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: F-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 145 kW
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 100 km
Menzil Çözünürlüğü: 90 m
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi 2,22 s (27 dönüş/dak)
MTBCF:
MTTR:

SMART-S Radarı

Üretici: Hollandse Signaalapparaten BV, Niederlande, www.signaal.nl

SMART-S (Signaal Multibeam Acquisition Radar for Targeting) radarı her türlü hava koşulları altında çalışmaya uygun, sahil koruma botlarından başlayarak her türlü su üstü gemisine yönelik, 3-boyutlu bir arama- ve gözetim radarıdır. SMART-S radarı denizden parazit yansımalara ve elektronik-karşı-korumaya karşı bir koruma sistemi ile donatılmış, silah sistemlerinin güdümü için bir algılama elemanı gibi çalışır. Bu radar, 0,1 m² den başlayan etken yansıtırlık yüzeylerine sahip, deniz dalgaları tepesindeki köpük yüksekliğinden 70° yükseklik açısına kadar olan bölgede 3 Mach üstü bir hızla yaklaşan füzeleri algılayabilir.

Radar; menzil, yerden yansıma işaretlerinin bastırılması ve anten boyutlarının optimum bir noktada buluşmasını sağlayan F-bandında çalışır (önceki S-bandı, bu nedenle SMART-S denilmektedir). Deniz yüzeyinden yukarıya doğru yarı kürenin tamamında bulunan bölge kesintisiz olarak kapsanır ve bu bölgede hedef-arama, -algılama, ve -izleme eylemleri otomatik olarak gerçekleştirilir. Anteninin yan- ve geri loblarının küçük olması ve ayrıca, bir tümleşik yerden yansıma analiz, geniş frekans bandı ve frekansları hızlı değişebilen menzil ötesinden gelen yansımaları doğru olarak algılama ve darbe tekrarlama frekansı zıplama (agility) sistemi ile, aktif parazit kaynaklarına karşı iyi bir elektronik-karşı-koruma (ECM) sağlamaktadır. SMART-S radarı 160 adede kadar hava hedefi ve 40 adede kadar deniz hedefini aynı anda izleyebilir.

Sistem bir anten ve üç adet güverte-altı üniteden oluşur. Hidrolik dengeli anten gönderim anında geniş bantlı kosekant-kare desenli bir anten diyagramı oluşturur. İşaret alma anında ise anten, bağımsız, Doppler yöntemi ile verileri işleyen ve hızlı Fourier analizi yapabilen sisteme sahip bir alıcı kanalını besleyen, 16 adet anten grubuna bölünür. Gönderici, çıkış katında darbeden darbeye aynı faza sahip, güçlü bir yürüyen dalga tüpü (Traveling Wave Tube) kullanır. Bu radar bir seçenek olarak, dost-düşman-kimlik tanıma için kullanılan bir ikincil radarla birlikte çalışabilir.