www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

SMART-S

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne
SMART-S
(Kliknij aby powiększyć: 500·480px = 48 kByte

Rysunek 1: SMART-S antenna

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: pasma F
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ):
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 145 kW
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 100 km
Rozróżnialność w odległości: 90 m
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 2,22 s (27 rpm)
MTBCF:
MTTR:

SMART-S

SMART-S (Signaal Multibeam Acquisition Radar for Targeting) jest radarem rozpoznawczym i obserwacyjnym 3D przeznaczonym dla wszystkich typów statków morskich, od łodzi motorowych po łodzie przybrzeżne. SMART jest czujnikiem do kontroli systemu uzbrojenia. Wyposażony jest w system antyzakłóceniowy przeciwko zakłóceniom morskim i atakom elektronicznym (EA). Wykrywa obiekty o efektywnej powierzchni odbijającej 0,1 m² lub większej przy prędkości podejścia ponad 3 Machy od wysokości czoła fali do kąta wzniesienia 70°.

Radar pracuje w paśmie częstotliwości F (tradycyjnie określanym jako pasmo S, stąd nazwa SMART-S), co stanowi dobry kompromis pomiędzy maksymalnym zasięgiem, możliwościami zakłócania i wymiarami anteny. Zapewnia on automatyczne wyszukiwanie, wykrywanie i śledzenie celów z nieprzerwanym pokryciem półkuli nad powierzchnią morza. Małe płaty tylne i boczne anteny oraz zintegrowany system analizy clutteru, dekonwolucji i poprawnego wyświetlania ech z nadajników o szybkich zmianach częstotliwości i zmianach częstotliwości powtarzania impulsów zapewnia dobrą ochronę przed atakiem elektronicznym. SMART może obsługiwać jednocześnie do 160 celów powietrznych i 40 celów morskich.

System składa się z anteny i trzech jednostek podpokładowych. Stabilizowana hydraulicznie antena składa się z szerokopasmowego antena szyk fazowany, który tworzy cosecant kwadratowy wykres w momencie nadawania. W czasie odbioru antena podzielona jest na 16 grup antenowych, które zapewniają 16 niezależnych kanałów odbiorczych do cyfrowego tworzenia diagramu, wyposażonych w układy do metod dopplerowskich i szybkiej analizy Fouriera. Nadajnik, który jest w pełni koherentny od impulsu do impulsu, wykorzystuje potężną lampę o fali bieżącej jako stopień wyjściowy nadajnika. Istnieje również zintegrowana jednostka radaru wtórnego.