www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gemi Radarı

SMART-L Radarı

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması
SMART-L radar anteni, © Thales Naval Nederland

Resim 1: SMART-L radar anteni

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: D-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 400 km
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı: 2,2°
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 12 dönüş/dak
MTBCF:
MTTR:

SMART-L Radarı

SMART-L (Signaal Multibeam Acquisition Radar for Targeting) radarı başarılı SMART çok-demetli 3-boyutlu radar ailesinin D-bandında çalışan bir versiyonudur. Adında ki „L“ nitelemesi, bu bandın geleneksel olarak L- bandı olarak adlandırılmasından kaynaklanmaktadır. Bu radar orta menzilli hava sahası gözetim radarı olarak NATO nun gereksinimlerini karşılayacak şekilde tasarlanmış olup, aşağıdaki görevleri yerine getirir.

Yüksek gönderim gücüne sahip olması nedeniyle SMART-L radarı, keza çok küçük yansıtırlık yüzeyine sahip küçük uçak ve füzeleri gibi hava hedeflerinin yerlerini belirleyebilir. SMART-L radarı ile elde edilen hedefe ait hassas üç boyutlu veriler, karmaşık saldırı senaryolarındaki tehdit durumlarının değerlendirmesine çok büyük katkı sağlar ve bu sayede ateş kontrol radarı uçan düşman hedeflerine kilitlenerek çok hızlı bir tepki verebilir.

Faz dizi anten, gönderme anında sadece 16 adedini kullandığı, toplam 24 adet doğrusal diziden meydana gelir. Alma anında ise 24 adedi kullanılır. Yüksek frekanslı (HF) enerjinin faz kontrolü ile hem dikey tarama, hem de anten ışıma diyagramı kararlılığı sağlanır. Alınan enerji bir faz kontrol devresinden geçer ve 24 alım kanalının paralel çalıştığı, 0 dan 70° ye kadar olan yükseklik açısını kapsayan 14 adet demet yaratılır. Ayrıca, ışıma diyagramını meydana getiren kademelerin çıkış işaretleri yerden yansımaları bastırmak (clutter supression) ve hedefin izlemesinde gerekli rota ve hız bilgilerinin temini için bir Doppler işlemciden geçirilir. Bir sabit hedef haritası (clutter map) ve parazit kaynak haritası (jamming map) teğetsel uçan hedeflerin ve parazit kaynaklarının (jammers) algılanmasını ve izlenmesini mümkün kılar. İşaret işleme ile 1000 e kadar farklı hedef izlenebilir. D-bandında çalışan bir özel kanal ile 100 adede kadar deniz hedefi algılanabilir ve izlenebilir. Veriler otomatik olarak doğrudan füze komuta sistemindeki kontrol masasına aktarılır.

Özellikleri:

Picture gallery of SMART-L

Resim 2: Hollanda Kraliyet Donanmasına ait „De Zeven Provinciën“ fırkateyninde bulunan SMART-L ve APAR