www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

SMART-L

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne
Antenna of the SMART-L, © Thales Naval Nederland

Rysunek 1: Antena radaru SMART-L

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: pasma D
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ):
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa:
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 400 km
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny: 2,2°
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 12 Obr./min
MTBCF:
MTTR:

SMART-L

SMART-L (Signaal Multibeam Acquisition Radar for Targeting) jest wersją udanej rodziny wielowiązkowych radarów 3D SMART pracujących w paśmie częstotliwości D (tradycyjnie określanym jako pasmo L - stąd „L“ w nazwie). Został on opracowany zgodnie z wymaganiami NATO dla specyfikacji lotniczych radarów rozpoznawczych średniego zasięgu i spełnia następujące zadania:

Dzięki dużej mocy nadawczej SMART-L może również lokalizować cele powietrzne o bardzo małej efektywnej powierzchni odbijającej, takie jak bardzo małe samoloty i pociski. Precyzyjne, trójwymiarowe dane o celach SMART-L znacząco przyczyniają się do oceny sytuacji zagrożenia nawet w skomplikowanych scenariuszach ataku i pozwalają radarowi kontroli broni szybko namierzyć zbliżające się cele.

Antena szyk fazowany się w sumie z 24 liniowych matryc (grup antenowych), z których w momencie transmisji wykorzystywanych jest tylko 16 matryc. Sterowanie fazowe energii RF pozwala na sterowanie wiązką pionową i stabilizację anteny. Odebrana energia przechodzi przez sieć fazową i generuje zlepek 14 różnych kątów elewacji w zakresie od 0 do 70°, które są przetwarzane równolegle w 24 kanałach odbiorczych. Ponadto, sygnały wyjściowe z etapów formowania wykresu przechodzą przez procesor dopplerowski w celu wyeliminowania stałego celu i szybkiego określenia informacji o kursie i prędkości do naprowadzania na cel. Mapa celów stałych oraz mapa warstw zakłóceń umożliwiają również wykrywanie i eskortowanie celów lecących stycznie oraz nośników zakłóceń. Dzięki przetwarzaniu sygnału można wyróżnić do 1000 celów powietrznych. Dedykowany kanał umożliwia automatyczne wykrywanie i śledzenie do 100 celów morskich. Dane są przekazywane do stanowiska kontrolnego, a także bezpośrednio do systemów naprowadzania broni.

Wyposażenie:

Galeria zdjęć SMART-L

Rysunek 2: Fregata „De Zeven Provinciën“ z Koninklijke Marine z Holandii, wyposażona w SMART-L i APAR