www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gemi Radarı

AN/SPY-1

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması
AN-SPY-1
(Büyütmek için tıklayınız: 640·444 piksel = 59 kByte)

Resim 1: AN-SPY-1

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 3 100 … 3 500 MHz
(F-bandı)
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 6,4 … 51 µs
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 4 - 6 MW
Ortalama Güç: 58 kW
Aletli menzil:
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı: 1,7°
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: yok (sabit anten)
MTBCF:
MTTR:

AN/SPY-1

AN/SPY-1 ABD bir aegis filosunda kullanılan hava savunma radarıdır ve anteni hareketsiz olup radar ışını elektronik olarak kumanda edilir. Gönderilen radar işaretlerinin frekansı F-bandındadır, güçleri birkaç megawattı bulur. Gönderici eşzamanlı birden fazla sayıda kanalı destekler.

AN/SPY-1 radarının dört adet faz dizi anteninden iki adedi bir aegis-kruvazörünün ön güvertesine, diğeri ikisi ise arka güverteye monte edilmiştir, böylece 360° lik bir alan taranabilmektedir. Her bir anten plakasında 4100 adet ışıma elemanı bulunur, plaka boyu 3.65·3.65 m dir. Bu ışıma elemanları, AN/UYK-7 adlı bir bilgisayar tarafından sürülür ve hedef arama, hedefe eşlik etme ve –izleme, hem de düşman hedeflerini vurmak için gemiden yollanan füzelerin yöngüdümü işlevleri için değişik anten diyagramları oluşturur. Bu radar ayrıca, bir veri ağı ile bağlantılı olduğu bir aegis-kruvazörde kullanılan yarı-aktif SM-2 AA („Standard missile“) füzesine ait dört adet hedef aydınlatma radarına (target illuminating radar) hedefe ait izleme bilgilerini gönderir.

Aegis hava savunma sistemi 1983 yılından beri kullanılmaktadır. Bugüne kadar bazı modernizasyonlar geçirmiştir.

NOT: Aegis, 100 den fazla hedefi aynı anda takip edebilen, faz dizi antenli radarı aracılığı ile arama, izleme ve füze yönlendirme faaliyetlerini gerçekleştirebilen, gemiden-havaya entegre silah sistemlerine sahip, su üstü savaş gemilerine ve bu gemilerde kullanılan sistemlere verilen genel isimdir. Tam bir Türkçe karşılığı yoktur, kalkan olarak çevrilebilir. Bu sözcük Zeus tanrısının kullandığı mitolojik koruma kalkanınından gelmektedir.

Bildergalerie AN-SPY-1

Resim 2: AN-SPY-1