www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gemi Radarı

AN/SPQ-9B

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim: AN/SPQ-9B radarının hafif sırt-sırta konulmuş faz dizi anteni.

Resim: AN/SPQ-9B radarının hafif sırt-sırta konulmuş faz dizi anteni.

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: X-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 1,2 kW
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 18 km
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 2 s
MTBCF:
MTTR:

AN/SPQ-9B

AN/SPQ-9B radarı Northrop Grumman Norden Systems (ABD) firmasınca geliştirilmiş, deniz yüzeyindeki hedefler ile savaşmakta kullanılan MK-86 topçu bataryasına kumanda eden, bir tarama- ve izleme (track-while-scan) radarıdır. Arama modunda bu radar, en ağır denizden yansıma parazitlerinde dahi, deniz yüzeyini sıyırarak uçan füzeleri algılar ve bir kimlik sorgulamasını takiben hedefi izler ve savaşır.

Bu radarın daha geliştirilmiş versiyonu olan SPQ-9B modeli X-bandında yüksek bir çözünürlükle tarama-izleme yapar ve kullandığı Doppler tekniği ile gemilere karşı kullanılan, deniz yüzeyine çok yakın olarak sesten hızlı uçabilen (süpersonik) füzeleri algılar, izler ve bunlarla savaşır. Bu sistemin; ucuz, deniz yüzeyini sıyırarak uçan hedefleri algılama yeteneğine sahip yeni bir hava modu ve MK-86 atış sistemlerini ve yöngüdümü (navigation) destekleyen yeni bir yüzey modu da bulunmaktadır.

AN/SPQ-9B radar anteninin üç demeti vardır. Ana demet ile bir hedef algılandığında, bu hedefi iki demet (look-back beam) daha izlemeye alır, topçu batarya sistemine bilgi sağlar.

Kaynak: www.fas.org

AN/SPQ-9B radar resim galerisi

Resim 2: YouTube'da video