www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gözetim Radarı

1S91 „Straight Flush“

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: 1S91 „Straight Flush“

Resim 1: 1S91 „Straight Flush“

Teknik veriler
1S111S31
Çalışma Frekans Aralığı: C-bandı I-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 600 kW
Ortalama Güç: 25 kW
Aletli menzil: 75 km
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 15 ya da 20 min-1
MTBCF:
MTTR:

1S91 „Straight Flush“

1S91 (Kiril alfabesiyle: 1С91; NATO-kodu: Straight Flush) radarı „Kub“ (Kiril alfabesiyle: Куб; NATO-kodu: SA-5 Gammon) yerden-havaya füze savunma sisteminin füze yöngüdüm radarıdır. Yüksek çözünürlüklü bir TV kamerası donatılmıştır ve bu kamera ile hedef optik de izlenebilir. Radar sistemi C-bandında çalışır ve hedef izleme radarı ve hedef aydınlatma radarı I-bandında çalışır. Hava savunma füzelerinin hedef izlemesi için „Aktif Yanıtlı“ ikincil radar yöntemi kullanılır.

Hava Savunma Sistemi „Kub“ Sovyetler Birliği silahlı kuvvetlerinin demirbaşına 1967 yılında girdi ve önceki Varşova Paktı üyesi ülkelerinde görev yaptı. 2014 yılında bu radar tarafından Malezya Havayollarına ait MH17 tipi bir yolcu uçağı Ukrayna hava sahası içinde vurularak düşürüldü. Olayın nedeni bugüne kadar aydınlatılabilmiş değildir.

Hedef Arama Radarı 1S11

1S11 Hedef Arama Radarı parabolik kesiti dikdörtgen olan bir antene sahiptir ve bir paletli taşıyıcı üstündeki kuleye monte edilmiştir. Hedef arama radarı hedef izleme radarından bağımsız olarak hareket edebilir.

Hedef İzleme Radarı 1S31

1S31 Hassas Arama- ve Hedef İzleme Radarının anteni bir iri dairesel parabolik yansıtıcıdır, hedefi aydınlatmak için besleme önünde monte edilmiş bir küçük düzlemsel yansıtıcıya sahiptir. Tüm anten ünitesi arama radarından bağımsız olarak yatayda 360° döndürülebilir. Hedef aydınlatma göndericisi 1S31 radarının antenine monte edilmiştir.

1S91 „Straight Flush“ radar resim galerisi

Resim 2: Yerden-havaya füze savunma sistemi „Kub“, SA-5 Gammon