www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

1S91 „Straight Flush“

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: 1S91 „Straight Flush“

Rysunek 1: 1S91 „Straight Flush“

Specyfikacja techniczna
1S111S31
Pasmo częstotliwości: pasma C pasma I
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ):
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 600 kW
Moc średnia: 25 kW
Zasięg instrumentalny: 75 km
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 15 lub 20 min-1
MTBCF:
MTTR:

1S91 „Straight Flush“

1S91 (cyrylica: 1С91; oznaczenie NATO: „Straight Flush“) — radar naprowadzania pocisków dla systemu rakietowego ziemia-powietrze „Kub“ (cyrylica: Куб, oznaczenie NATO: SA-5 Gammon). Dzięki wbudowanej kamerze telewizyjnej o wysokiej rozdzielczości, cel może być śledzony również optycznie. System radarowy pracuje w paśmie częstotliwości C, a radar namierzania celu i nadajnik oświetlenia celu w paśmie I. Do namierzania celu pocisku przeciwlotniczego stosowana jest metoda radaru wtórnego z „aktywną odpowiedzią“.

Przeciwlotniczy kompleks rakietowy „Kub“ został włączony do uzbrojenia sił zbrojnych ZSRR w 1967 roku i był w służbie wielu państw byłego Układu Warszawskiego. Z pomocą tego radaru samolot Malaysia Airlines MH17 został zestrzelony nad terytorium Ukrainy, mylnie sądząc, że celuje w ukraiński samolot transportowy.

Radar rozpoznawczy 1S11

Antena radaru rozpoznawczego 1S11 ma kształt prostokątnego wycinka parabolicznego i jest zamontowana na wieżyczce pojazdu gąsienicowego. Radar poszukiwawczy może być przemieszczany niezależnie od radaru śledzącego cel.

Radar śledzący cele 1S31

Antena radaru precyzyjnego poszukiwania i śledzenia celu 1S31 jest masywnym, okrągłym reflektorem parabolicznym z małym reflektorem planarnym do oświetlania celu, zawieszonym przed zasilaniem. Cały zespół antenowy może być obracany w poziomie o 360° niezależnie od radaru poszukiwawczego. Nadajnik podświetlenia celu jest zintegrowany z anteną 1S31.

Galeria zdjęć z 1S91 „Straight Flush“

Rysunek 2: System rakiet ziemia-powietrze „Kub“, SA-5 Gammon