www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gözetim Radarı

1S32 ”Pat Hand”

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: 1S32 ”Pat Hand”

Resim 1: 1S32 ”Pat Hand”

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: C-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 750 kW
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 130 km
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

1S32 ”Pat Hand”

1S32 radarı (Kiril alfabesiyle: 1С32; NATO-kodu: „Pat Hand“) yerden-havaya hava savunma sistemi Krug (Kiril alfabesiyle: Круг; NATO-kodu: SA-4 „Ganef“) için geliştirilmiş bir füze izleme- ve yöngüdüm radarıdır. Her bir Krug Hava Savunma Sisteminde bu tür bir füze yöngüdüm radarı görev yapar.

1S32 C-bandında çalışan bir evreuyumlu darbe radarıdır. Radar sistemi hedefleri 120 ila 130 km bir menzil içinde algılar, hedef izleme 80 ila 90 km içinde çalışmaya başlar. Fırlatılmış savunma füzeleri kumanda merkezi aracılıyla hedefe yönlendirilir ve sürecin son evresinde füze yarı-aktif yönlendirilir. Uçuş evresinin tamamında fırlatılmış savunma füzesi bir sürekli dalga işaretli üzerinden 1S32 radarı tarafından takip edilir. Bu amaçla füzede bir transponder bulunur, anteni ise kuyruk kısmına monte edilmiştir.

Bu radarın geliştirilmeye başlanması 1958 yılına kadar gider. Seri üretim 1965 yılında başladı. 1975 yılına kadar bir taraftan yapılan modernizasyonlarla birlikte 300 adedin üzerinde üretildi. Bu radar Varşova Paktı ülkelerinde yaygın olarak kullanıldı, ancak halen birçoğu devre dışıdır. Ancak eski Sovyetler Birliği üyeleri Azerbaycan, Ermenistan ve Kırgızistan’da hala kullanılmaktadır.