www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

1S32 “Pat Hand”

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: 1S32 “Pat Hand”

Rysunek 1: 1S32 “Pat Hand”

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: pasma C
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ):
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 750 kW
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 130 km
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru:
MTBCF:
MTTR:

1S32 “Pat Hand”

1S32 (cyrylica: 1С32; oznaczenie NATO: „Pat Hand“) to radar śledzenia celów i naprowadzania pocisków dla systemu rakiet ziemia-powietrze Krug (cyrylica: Круг, oznaczenie NATO: SA-4 „Ganef“). Do każdej baterii rakiet przeciwlotniczych Krug przypisany jest jeden taki radar kierowania ogniem.

1S32 jest koherentnym radarem impulsowym pracującym w paśmie C. System radarowy wykrywa cele w zasięgu 120 do 130 km; w zasięgu 80 do 90 km aktywowane jest śledzenie celu. Wystrzelone pociski kierowane są początkowo naprowadzane na cel przez system dowodzenia i kierowania, a w końcowej fazie podejścia są sterowane półaktywnie. Podczas całej fazy lotu pocisk przeciwlotniczy jest śledzony przez 1S32 za pomocą sygnału fali ciągłej. W tym celu pocisk wyposażony jest w transponder, którego antena przymocowana jest do tylnej części ogona.

Rozwój tego radaru datuje się na rok 1958. Produkcję seryjną rozpoczęto w 1965 roku, a w trakcie kilku modernizacji, które trwały do 1975 roku, wyprodukowano ponad 300 radarów. Radar ten był szeroko stosowany w krajach Układu Warszawskiego, ale w większości został tam wycofany z użycia. Jest on nadal w użyciu w byłych republikach radzieckich Azerbejdżanu, Armenii i Kirgistanu.