www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gözetim Radarı

5N62V

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: 5N62V

Resim 1: 5N62V

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: C-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç: 3 kW
Aletli menzil: 180 … 300 km
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı: 0,7° ya da 1,4°
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF: 5 000 h
MTTR:

5N62V

5N62V (Kiril alfabesiyle: 5Н62В; NATO- Kodu: Square Pair) S-200VE (NATO-Kodu: SA-5 Gammon) yerden-havaya füze yöngüdüm radardır.

Kod adı Angara (Kiril alfabesiyle: «Ангара») olan S-200A füzesi 1958 yılından başlayarak geliştirildi ve 180 km ye ulaşan bir menzile sahipti. Kod adı Vega (Kiril alfabesiyle: «Вега») olan takip eden sürümü S-200V füzesi 1970 yılında ortaya çıktı ve menzili 240 km ye kadar ulaşabiliyordu. 1975 yılından başlayarak kod adı Dubna (kyrillisch: «Дубна») ve menzili 300 km olan S-200D sürümü geliştirildi. Bu sürümün nükleer başlık taşıması öngörülmüştü.

Radar, bir yarı-aktif izlemeyi başarmak için farklı gönderim, alım ve füze komut gönderim antenleriyle bir aydınlatma radarı (illumination radar) gibi çalışır. İki çalışma modu kullanır: Hedeflerin Doppler frekansını değerlendiren modüle edilmemiş sürekli dalga radarı ve hedefin menzilinin ölçülmesi için ikili-faz kodlanmış sürekli dalga radarı. Sürekli dalga radarı yapısal teknik kısıtlamaları nedeniyle sadece bir füzeye kumanda edebiliyordu.

Gönderim enerjisi K-89 tipi bir yansımalı klistron tarafından üretiliyordu. Gönderim frekansı kuvars kontrollüdür ve bir dizi frekans çarpıcı (frequency multiplier) devre tarafından sağlanır. Ne yazık ki gönderim frekansının büyüklüğü hakkında herhangi yayınlanmış bir veri bulunmamaktadır. Antenlerin dalga boyunun anten yüzeyine ve açıklık açısına oranının değerlendirilmesi sonucu radarın gönderim frekansının muhtemelen S-bandında olduğu söylenebilir.

80 li yılların başlarında geliştirilen S-200VE (Kiril alfabesiyle: «С-200ВЭ») adı verilen Vega Sürümü diğer Varşova Paktı ülkelerine de satıldı.