www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gözetim Radarı

TRS 3207 Crotale

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: Crotale Yöngüdüm Aracı (1989) üzerine monte edilmiş TRS 3207 Mirador arama radarı

Resim 1: Crotale Yöngüdüm Aracı (1989) üzerine monte edilmiş TRS 3207 Mirador arama radarı

Teknik veriler
Arama İzleme
Çalışma Frekans Aralığı: S-bandı X-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 18,5 km12 km
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı: 1,1°
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 60 d/dak
MTBCF:
MTTR:

TRS 3207 Crotale

TRS 3207 Crotale bir arama- ve füze yöngüdüm radarıdır ve Crotale Hava Savunma Sistemi ile birlikte görev yapar. Bu görev kapsamında hedefleri algılar ve otomatik izler ve füzeleri hedefe yönlendirir. (V)SHORAD olarak adlandırılan Kısa Savunma Bölgesinde çok-çok alçak irtifalarda seyreden hedefleri algılar ve yakın bölgedeki dost kuvvetlere koruma sağlar.

Bu radar X-bandında çalışır, yapısı itibariyle parazitlere ve aldatmaya karşı zayıf olan bir frekans-atak Tek Darbe-Doppler radarıdır. En büyük algılama menzili 18 km dir. Helikopterlere karşı etkili menzili 12 km ye kadardır.

Aynı anda iki adede kadar füzeyi hedefe yönlendirebilir. Bir açıölçer (goniometer) ile füzenin fırlatılma anındaki açısı algılanır. Radar antenin merkez ekseni, hedef ve füze rotası arasındaki yükseklik ve azimut açıları arasındaki açı farklarını sürekli hesaplayarak güdümlü füzeyi kapsama alanı içinde yönlendirir.

Crotale 5000 dâhil tüm Crotale-sürümlerinde TRS 3207 radarı, dört adet füzenin yer aldığı ateşleme ünitesi (Firing Unit, FU) aracı üzerinde yer alır. Mirador arama radarı Edinim Ünitesi (Acquisition Unit, AU) olarak adlandıran ayrı bir araçtadır. Radar S-bandında çalışır. Crotale ailesinin Crotale NG (New Generation) olarak adlandırılan yeni sürümünde hem füze arama- ve hem de yöngüdüm radarı olarak çalışan radar ve füzeler dâhil tüm parçalar aynı araçta toplanmıştır.

Crotale hava savunma siteminin çok değişik sürümleri bulunmakta ve dünyada birçok ülkede görev yapmaktadır. Bu radarın gemilerde kullanılmaya uygun bir sürümü de bulunmaktadır.

TRS 3207 Crotale radar resim galerisi

Resim 2: Ateşleme ünitesi aracına monte TRS 3207 radarı

Resim 2: Crotale NG (New Generation)
© 2007 David Monniaux, Crotale NG P1220851, CC BY-SA 3.0