www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

TRS 3207 Crotale

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: Radar rozpoznawczy TRS 3207 Mirador na wozie dowodzenia Crotale (1989).

Rysunek 1: Radar rozpoznawczy TRS 3207 Mirador na wozie dowodzenia Crotale (1989).

Specyfikacja techniczna
Surveillance Tracking
Pasmo częstotliwości: pasma S pasma X
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ):
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa:
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 18,5 km12 km
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny: 1,1°
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 60 min⁻¹
MTBCF:
MTTR:

TRS 3207 Crotale

TRS 3207 Crotale jest radarem rozpoznania i wyznaczania celów oraz radarem naprowadzania pocisków i jest używany w połączeniu z systemem obrony powietrznej Crotale. Jest tam wykorzystywany do wykrywania i automatycznego śledzenia celów oraz naprowadzania pocisków. TRS 3207 jest wykorzystywany do obrony powietrznej przed celami na niskich i bardzo niskich wysokościach w obszarze (V)SHORAD i służy do ochrony własnych sił na bliskich dystansach.

Radar naprowadzania pocisków działa w paśmie częstotliwości X i jest to monopulsacyjny radar dopplerowski o zmiennej częstotliwości, który charakteryzuje się niską podatnością na zakłócenia i oszustwa. Maksymalny zasięg detekcji wynosi 18 km. Przeciwdziałanie helikopterom jest skuteczne do odległości 12 km.

Jednocześnie można naprowadzać do dwóch pocisków. Goniometr wykrywa pocisk podczas fazy startu. Następnie pocisk jest naprowadzany przez radar na linię wzroku, a jego odchylenie od celu jest stale obliczane. Odchylenie w elewacji i azymucie pomiędzy linią środkową anteny, celem i pociskiem jest stale obliczane.

W wersjach Crotale do Crotale 5000 włącznie, TRS 3207 jest zamontowany na urządzeniu startowym, tzw. jednostce odpalającej (FU), która oprócz radaru zawiera również cztery pociski kierowane. Radar rozpoznania i wyznaczania celów Mirador jest zamontowany na oddzielnym pojeździe, jednostce akwizycyjnej (AU). Pracuje w paśmie częstotliwości S. W nowszej wersji rodziny Crotale, Crotale NG (New Generation), na jednym pojeździe zamontowano zarówno radar poszukujący, jak i śledzący cele oraz pociski.

System obrony przeciwlotniczej Crotale istnieje w wielu wersjach i jest stosowany w wielu krajach na całym świecie. Istnieje również wersja tego radaru do stosowania na statkach.

Galeria zdjęć TRS 3207 Crotale

Rysunek 2: TRS 3207 na wyrzutni

Rysunek 3: Crotale NG (New Generation)
© 2007 David Monniaux, Crotale NG P1220851, CC BY-SA 3.0