www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gözetim Radarı

92N6E ”Grave Stone”

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: 92N6E „Grave Stone“ füze yöngüdüm radarı ve 96N6E hedef atama radarı

Resim 1: 92N6E „Grave Stone“ füze yöngüdüm radarı ve 96N6E hedef atama radarı

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: I/J-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil:
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

92N6E ”Grave Stone”

92N6E ”Grave Stone” I/J-bandında çalışan, ışıma demeti elektronik saptırılan, bir çekici üzerine monte edilmiş, SA-21 ”Growler“ (Rusça adı: S-400 “Triumph”, Kiril alfabesiyle: С-400 «Триумф») çok işlevli S-400 Hava Savunma Sisteminin bir parçası olan füze atış ve yöngüdüm radarıdır. Bu radar bir önceki sürüm olan S-300 Hava Savunma Sisteminin demirbaşındaki 30N6E ”Flap Lid” radarına oldukça benzer. En belirgin fark, 92N6E radarının MZKT-7930 tipi bir özel 8×8 çekici üzerine, takipçisi olduğu 30N6E radarının ise MAZ-7910 tipi bir 8×8 çekici üzerine monte edilmiş olmasıydı. Yeni işlemciler ve sayısal teknolojik imkânları kullanan 92N6E radarının hava savunma sahası menzili, bir önceki sürüm olan 30N6E radarının iki katıdır. Alçak irtifada seyreden hedefleri algılayabilmesi için bir önceki sürümde olduğu gibi 40V6M tipi bir kuleye monte edilebilir.

92N6E (AN/MPQ-53 ”PATRIOT” radarında olduğu gibi), antenin arka tarafında bulunan (Resim.1 deki sol taraftaki çekici üzerinde oldukça belirgin görülmekte) bir karmaşık tek-darbe boynuz ışıyıcısının yuvarlak dielektrik lensi vasıtasıyla ışıma ile beslenen, bir iletim tipi Faz Dizi Anten kullanır. Işıma tipi besleme sayesinde antenin yan topuzları (sidelobes) çok küçüktür, böylece Anti-Radar Füzelerinin (Anti-Radar Missiles, ARM) elektronik parazitlerine karşı bağışıklığı hayli yükselir. 92N6E, toplamda 6 değişik hedefe yönlendirilmiş 12 füzeye 400 km menzile kadar kumanda edebilir. Her bir füze özgün radar sensörü ile donatılmış olup hedefin konumunu kendisi otomatik belirler (Track via Missile).

Bir hedef atama radarı olarak 96L6 ”Cheese Board” değişik radar aygıtlarıyla birlikte çalışabilir. Bir bataryada kendi başına çalışma modunda (autonomous) tüm yükseklik bölgesindeki aramalar için kullanılabilir. Bununla beraber değişik yükseklik bölgeleri için bir alayın demirbaşında başka radar tipleri de bulunur, örneğin 76N6 ”Clam Shell” FMSD radarı alçaktan uçan hedeflere karşı çok etkilidir. 76N6 hedef atama radarı olarak pasif radarlara da takılabilir.

92N6E „Grave Stone“ radarı resim galerisi

Resim 2: S-400 fırlatma rampası, 92N6E „Grave Stone“ füze yöngüdüm radarı ve 96L6E hedef atama radarı (soldan sağa doğru)