www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

92N6E „Grave Stone“

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: Radar kierowania pociskami 92N6E „Grave Stone“ i radar przejmowania 96N6E

Rysunek 1: Radar kierowania pociskami 92N6E „Grave Stone“ i radar przejmowania 96N6E

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: pasma I/J
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ):
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa:
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny:
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru:
MTBCF:
MTTR:

92N6E „Grave Stone“

92N6E „Grave Stone“ 92N6E „Grave Stone“ to mobilny radar wielofunkcyjny pracujący w paśmie częstotliwości I/J z cyfrowo sterowanym przemiataniem wiązki, znajdujący się na wyposażeniu kompleksu rakietowego SA-21 „Growler“ (nazwa rosyjska: S-400 "Triumf", cyrylica: С-400 «Триумф»). Jest on bardzo podobny do swojego poprzednika 30N6E „Flap Lid“ znajdującego się na wyposażeniu kompleksu rakietowego S-300. Jedną łatwo rozpoznawalną różnicą jest to, że radar 92N6E jest zamontowany na specjalnym samochodzie ciężarowym 8×8 typu MZKT-7930, podczas gdy jego poprzednik, 30N6E był zamontowany na samochodzie ciężarowym 8×8 typu MAZ-7910. Nowe procesory i technologie cyfrowe umożliwiają 92N6E podwojenie zasięgu rażenia w stosunku do swojego poprzednika. Podobnie jak jego poprzednik, może być również zamontowany na wieżyczce 40V6M do zwalczania nisko lecących celów.

W 92N6E zastosowano (podobnie jak w AN/MPQ-53 „PATRIOT“) antenę typu phased-array, zasilaną promieniowaniem, oświetlaną z tyłu przez złożony monopulsowy promiennik tubowy z okrągłą soczewką dielektryczną (dobrze widoczny na rysunku 1). Dzięki temu antena ma bardzo niskie promieniowanie boczne, co zwiększa jej odporność na zakłócenia i pociski antyradarowe (ARM). Model 92N6E może wystrzelić łącznie 12 pocisków na 6 różnych celów na odległość do 400 km. Każdy pocisk jest wyposażony we własny czujnik radarowy i jest uwzględniany w pomiarze pozycji celu (Track via Missile).

Różne radary mogą być wykorzystywane jako radary wyznaczania celów. W autonomicznej pracy na jednej baterii, 96L6 „Cheese Board“ może być używany dla wszystkich zakresów wysokości. Na wyposażeniu pułku znajduje się jednak kilka typów radarów dla różnych zakresów wysokości, np. radar FMCW 76N6 „Clam Shell“ jest szczególnie skuteczny przeciwko nisko lecącym celom. Radary pasywne mogą być również wykorzystywane do wyznaczania celów.

Galeria zdjęć 92N6E „Grave Stone“

Rysunek 2: Platforma startowa S-400, radar naprowadzania pocisków 92N6E „Grave Stone“ oraz radar wyznaczania celów 96L6E (od lewej do prawej).