www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gözetim Radarı

30N6E „Flap Lid”

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: 30N6E „Flap Lid“ bir MAZ-7930 tipi bir çekici üzerinde

Resim 1: 30N6E „Flap Lid“ bir MAZ-7930 tipi bir çekici üzerinde

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: I/J-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 300 km
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

30N6E „Flap Lid”

30N6E „Flap Lid” I/J–bandında çalışan, arama çizgesi sayısal saptırılan SA-10 „Grumble“ Hava Savunma Füze Kompleksinde kullanılan çok-işlevli bir radardır. Hava Savunma Füze Kompleksi radar operatörleri ve komuta personeli için radar aygıtının arkasında bir kabin bulunmaktadır.

Flap Lid radarı AN/MPQ-53 radarında olduğu gibi, ilave dielektrik lense sahip bir tek darbe anteni için karmaşık bir yapıda imal edilmiş mevcut 10 000 adet boynuz ışıyıcı elemanın hava üzerinden ışıyarak beslediği bir faz dizi anten kullanır. Anten, taşıma sırasında çatı üstünde yatay vaziyette durur ve çalışma sırasında hidrolik bir mekanizma ile 60° kadar yukarı kaldırılır. Komple radar kabini yatay açıda 60° ila 100° arasında bir sektörde döndürülen bir tablaya monte edilmiştir.

Bu radarın iki modeli bulunmaktadır: „Flap Lid A“ (30N6E1) ve „Flap Lid B“ (30N6E2). E harfi burada Rus ikincil radarının bulunmadığı dışsatım (export) için üretilen modeli olduğunu gösterir. Bu modelin savaş değeri özgün modele göre muhtemelen daha düşüktür. „Flap Lid A“ SA-10A modelinin bir parçasıdır ve ancak taşınma öncesi uzun bir hazırlık süresini gerekir. Alçaktan uçan hedefleri daha iyi algılamak amacıyla tüm kabin 40V6M tipi bir kuleye monte edilmiştir. „Flap Lid B“ ise keza S-300 Hava Savunma Füze Kompleksi (Rus kodu: 90Ж6) olarakta adlandırılan taşınabilir SA-10B kompleksinin bir parçasıdır. Bu model 5 dakika içinde taşınmaya hazır hale getirilebilir. Bu radar SA10-A kompleksinde Big Bird hava arama radarı ve hedef tanıma için özel geliştirilmiş FMSD-radarı Clam Shell ile birlikte çalışır.

„Flap Lid“ altı adede kadar hedefi eşzamanlı izleyebilir ve her bir hedefe 2 adet füzeyi kilitleyebilir. Bu radarın aktif elektronik parazitlere karşı çok kuvvetli bir bağışıklığa sahip olduğu ve hedef çözünürlüğünün de çok iyi olduğu ifade edilmektedir. Bu radarın hedefi izleme-vurma (track-via-missile) yöntemleri Amerikan yapımı „Patriot”- hava savunma füze sistemine benzemektedir. „Flap Lid“ radarının yükseklik açısı kapsama sahası 0° ila 50° arasındadır, bu değerin balistik füzeler için 75° ye kadar arttırıldığı sanılmaktadır.

30N6E „Flap Lid“ radar resim galerisi

Resim 2: 30N6E1 bir 40V6M tipi bir kule üzerinde