www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

30N6E „Flap Lid“

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: 30N6E „Flap Lid“ na pojeździe ciągnącym MAZ-7930

Rysunek 1: 30N6E „Flap Lid“ na pojeździe ciągnącym MAZ-7930

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: pasma I/J
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ):
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa:
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 300 km
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru:
MTBCF:
MTTR:

30N6E „Flap Lid“

30N6E „Flap Lid“ to wielofunkcyjny radar naprowadzania pocisków rakietowych pracujący w paśmie I/J z cyfrowo sterowanym przemiataniem wiązki dla kompleksu rakietowego SA-10 „Grumble“. W kabinie za radarem znajdują się stanowiska pracy dla radiooperatorów i oficerów naprowadzania kompleksu rakietowego.

Podobnie jak AN/MPQ-53, „Flap Lid“ wykorzystuje antenę typu phased array zasilaną promieniowaniem, składającą się z maksymalnie 10 000 elementów promieniujących, która jest wspomagana przez złożony promiennik tubowy dla anteny monopulsowej z dodatkową soczewką dielektryczną. Podczas transportu antena leży płasko na dachu kabiny radaru i jest hydraulicznie podnoszona do 60° w celu pracy. Kompletna kabina radaru jest zamontowana na obrotnicy, która obraca kabinę w kierunku sektora roboczego 60° do 100°.

Istnieją dwie wersje tego radaru: „Flap Lid A“ (30N6E1) i „Flap Lid B“ (30N6E2). Litera E oznacza tutaj wersję eksportową bez rosyjskiego radaru wtórnego, która przypuszczalnie jest również odchudzona pod względem wartości bojowej w stosunku do wersji oryginalnej. „Flap Lid A“ jest częścią wariantu SA-10A i można ją uruchomić dopiero po dłuższym czasie przygotowania. Cała kabina jest zamontowana na wieżyczce (40V6M), aby lepiej radzić sobie z nisko lecącymi celami. „Flap Lid B“ jest częścią mobilnej odmiany SA-10B, znanej również jako kompleks obrony powietrznej S-300. Ta wersja może być wdrożona w ciągu 5 minut. W ramach kompleksu radar współpracuje z radarem rozpoznawczym Big Bird oraz radarem Clam Shell, przeznaczonym specjalnie do identyfikacji celów.

„Flap Lid“ może zaatakować do sześciu celów jednocześnie i w zamian skierować 2 pociski na cel do punktu spotkania. Stwierdzono, że radar jest wysoce odporny na zakłócenia aktywne i ma dużą zdolność rozdzielczą. Radar ten jest podobny pod względem konstrukcji i metod naprowadzania (track-via-missile) do radaru naprowadzania pocisków „Patriot”. Ma on określony zakres kąta elewacji od 0° do 50°, ale można założyć, że zakres ten został rozszerzony do 75° w celu zwalczania rakiet balistycznych.

Galeria zdjęć 30N6E „Flap Lid“

Rysunek 2: 30N6E1 na wieżyczce 40V6M.