www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gözetim Radarı

PATRIOT Radarı AN/MPQ-53

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması
AN/MPQ-53
(Büyütmek için tıklayınız: 394·498 piksel = 44 kByte)

Resim 1: AN/MPQ-53 (© Raytheon Ltd.)

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: G/H-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 0,4; 1,3; 2,0;
2,7 veya 50 µs
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 10 kW
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 170 km
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

PATRIOT Radarı AN/MPQ-53

PATRIOT açınımı: „Phased Array Tracking Radar to Intercept On Target”. Füze güdüm radarı AN/MPQ-53 frekans zıplamalı biçimde G/H-bandında çalışır ve bir taktik hava savunma tesisinde aşağıda ki görevleri yerine getirir:

Anten bir romörk üzerine monte edilmiştir. Hava sahası gözetim ve hedef izleme görevlerini yerine getiren 2,44 m çapındaki ana anten 5161 adet ışıma elemanından meydana gelmiştir. Bu faz dizi anten elemanlarının bir bölümü füze güdüm ve bir başka bölümü ise hedef kimlik tanıma görevleri için ayrılmıştır. Yuvarlak ana antenin alt yarısında yer alan bu doğrusal gönderim-alım ışıma elemanları hedef kimlik tanıma amacıyla görevli AN/TPX-46(V)7 ikincil radarına bağlıdır. Diğer daha küçük anten grupları yan lobların bastırılması ve füze güdüm ve füzeye ait bilgilerin kumanda-kontrol merkezine geri beslemesi için kullanılır.

Bu radar 3 km den 170 km ye kadar ki menzilde hava sahası gözetim, hedef izleme, füze güdüm ve elektronik karşı önlem (EPM) görevlerini silah sistem bilgisayarından kumanda edilen, birkaç mili saniyeden daha düşük seviyelerde zaman-çoğullamalı yöntemle yerine getirir. Uzun menzil, kısa menzil, yükseklik veya ağır yerden yansımalar altında füze güdümü ve elektronik karşı önlemler için darbe süresi, darbe tepe gücü ve modülasyon biçimi, alım zamanı uzunluk değerlerine farklı parametreler girilerek 32 değişik yapılandırma mümkündür. Bu yapılandırma ayarları 54 adet değişik seçilebilir çalışma modları ile birleştirilerek istenen görevlerin eksiksiz yerine getirilmesi sağlanır. Bu yapılandırmaların hiçbiri zamansal koşullara bağlı değildir, böylece rasgele gönderim frekansları ile yaratılan rasgele sonuçlar düşman radarlarının işlerini zorlaştırır. Anten arama sahası 90° ve füze güdüm sahası 120° dir.

Silah sistemi bilgisayarı aynı anda 100 e kadar hedefi izleyebilir ve 9 adet füzeye kumanda edebilir.

AN/MPQ-53 radar resim galerisi

Resim 2: AN/MPQ-53