www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

AN/MPQ-53

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne
AN/MPQ-53
(click to expand: 394·498px = 44 kByte)

Rysunek 1: AN/MPQ-53 (© Raytheon Ltd.)

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: pasma G/H
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ): 0,4; 1,3; 2,0;
2,7 lub 50 µs
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 10 kW
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 170 km
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru:
MTBCF:
MTTR:

Raketenleitradar AN/MPQ-53

PATRIOT to skrót od Phased Array Tracking Radar to Intercept On Target. Jego radar naprowadzania pocisków AN/MPQ-53 działa na stale zmieniających się częstotliwościach w paśmie G/H i łączy następujące funkcje w kompleksie taktycznych pocisków Patriot:

Antenę zamontowano na przyczepie ciągnika siodłowego. Główna antena do rozpoznania lotniczego i śledzenia celów składa się z 5161 pojedynczych promienników i tworzy antenę typu phased-array o średnicy 2,44 m. Układ antenowy składa się z oddzielnych anten. W układzie antenowym oddzielne grupy anten przeznaczone są do naprowadzania pocisków oraz do identyfikacji celu. To ostatnie zapewnia radar wtórny AN/TPX-46(V)7, który jako antenę nadawczo-odbiorczą wykorzystuje liniową grupę antenową znajdującą się poniżej okrągłej anteny głównej. Pozostałe mniejsze grupy anten są wykorzystywane do tłumienia listków bocznych oraz do naprowadzania pocisków (nadajnik dowodzenia) i odbioru zwrotnego pocisków.

W zakresie od 3 do 170 km radar prowadzi rozpoznanie lotnicze, naprowadzanie celów, naprowadzanie pocisków i zagłuszanie w multipleksacji z podziałem czasu, która jest sterowana przez komputer systemu uzbrojenia z szybkością kilku milisekund. Do 32 różnych ustawień konfiguracji ze specjalnymi parametrami dla dalekiego zasięgu, krótkiego zasięgu, dużej wysokości lub w warunkach silnych celów stałych, do naprowadzania pocisków i środków zakłócających są zaprojektowane, np. przez różną moc impulsu, czas trwania impulsu i formy modulacji, dłuższy lub krótszy czas odbioru. Te ustawienia konfiguracyjne są łączone w sekwencję czasową dla maksymalnie 54 różnych trybów pracy do wyboru, dzięki czemu uzyskuje się płynne przetwarzanie ustawionych zadań. Żadne z tych ustawień konfiguracyjnych nie jest związane z warunkami czasowymi, więc losowe sekwencje z losowo generowanymi częstotliwościami transmisji utrudniają zakłócanie systemu. Sektor przeszukiwania anteny wynosi 90°, a sektor naprowadzania pocisku 120°.

Komputer systemu uzbrojenia może naprowadzać jednocześnie do 100 celów i obliczać komendy dla 9 pocisków jednocześnie.

Zmodernizowany radar naprowadzania pocisków AN/MPQ-53 (PAC-3) jest również nazywany AN/MPQ-65.

Galeria zdjęć AN/MPQ-53

Rysunek 2: AN/MPQ-53