www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gözetim Radarı

MEADS

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması
„MEADS“ füze tesisinin çizgesel bir görünümü
(Büyütmek için tıklayınız: 787·448 piksel = 75 kByte)

Resim 1: „MEADS“ füze tesisinin çizgesel bir görünümü

MEADS

Füze kompleksi MEADS (Medium Extended Air Defense System) ABD, İtalya ve Almanya’nın işbirliği ile gerçekleştirilmiştir. Bu radar taktik balistik füzelere karşı kullanılan Patriot füze tesisleri için bir tamamlayıcı sistemdir ve zaman içerisinde mevcut sistemin yerini alacaktır. Bu projeye Alman EADS. firması katkıda bulunmaktadır. Bu alanda yapılan yatırım harcamaları bir milyar Avro ve planlanan 12 adet sistem için yapılacak harcamalar ise üç milyar Avroyu bulmaktadır. Harcamaların böylesine yüksek olması politik bir tartışmaya da neden olmuştur.

MEADS gözetim- ve füze güdüm radarı

Resim 2: MEADS gözetim- ve füze güdüm radarı UYF-bandında çalışmaktadır

Daha kısa bir menzile sahip olması ve daha az sayıda hedefle savaşabilmesi nedeniyle MEADS tesisine bir ikinci füze sistemi eklendi: IRIS-T-SL (Surface Launched) olarak adlandırılan bu sistem yere konuşlanmış, motoru katı yakıtla çalışan kızılötesine duyarlı IRIS-T füzelerini kullanmaktadır. Bu yüksek seviyede hareketli (mobile) sistem bir hava savunma sistemi veri ağına „Plug & Fight” arayüzleri ile bağlanabilir. Fırlatılan savunma füzelerine seyir halinde iken bile hedefe ait bilgiler bir radyo frekans bağlantısı ile aktarılabilir.

MEADS- radarı, İtalya
(Büyütmek için tıklayınız: 800·600 piksel = 23 kByte)

Resim 3: MEADS- radarı, İtalya

İtalya’da yapılan nihai sistem sunumlarında MEADS sisteminin dost füzeleri tanıdığı ve düşman füzelerini başarıyla yok ettiği görüldü. Her bir füze bataryasında iki radar bulunur: Bir X-bandı atış kontrol radarı ve bir UHF-bandı füze güdüm radarı. Harici gözetim- ve füze güdüm radarları taburun her bir savaş operasyon birimine ilave bilgiler sağlayabilir.

MEADS füze tesisinde maliyet nedenleriyle „Patriot” PAC-3 füzeleri kullanılmaktadır. Bir füze bataryasında 19 personel bulunur ve bu batarya bir gözetim radarı, iki atış kontrol radarı (çok işlevli radar, aynı zamanda hedef arama amacıyla kullanılabilir), iki operasyon merkezi ve her birinde 12 füze bulunan altı adet füze fırlatma rampasından meydana gelir. Bu düzen içerisinde bir atış kontrol radarı, bir operasyon merkezi ve bir fırlatma rampası kendi başına ayrı bir birim olarakta çalışabilir.

Kaynaklar: