www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - İkincil Gözetim Radarı

Green Pine

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması
„Green Pine“ erken uyarı- ve füze güdüm radarı
(Büyütmek için tıklayınız: 470·470 piksel = 81 kByte)

Resim 1: „Green Pine“ erken uyarı- ve füze güdüm radarı

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 500 … 1000 MHz
(UHF- bandı)
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil:
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

Green Pine Radar

Elta Electronic Industries firması (IAI Electronic Group yan kuruluşu) bu radarı „Arrow” silah sistemleri için erken uyarı ve füze güdüm amacıyla geliştirdi. Radarın modeli ELM-2090 olup, bir çekici üzerine monte edilmiş faz dizi anten, elektrik enerjisi üreteci, soğutma sistemi ve radar kontrol merkezinden meydana gelir. ELM-2080 model „Green Pine“ füze algılama radarı ise özellikle „Arrow 2“ füze avlama sistemleri için kullanılan „Phalcon“ radarının daha gelişmiş bir versiyonudur. Sistem „Arrow 2“ füzeleri, „Green Pine“ balistik füze güdüm radarı ve „Citron Tree“ atış-kontrol sistemlerinden meydana gelir.

„Green Pine“ radarının anteni elektronik kumanda ile tarama yapan bir faz dizi antendir. Gönderilen işaretlerinin frekansı 500 MHz ila 1000 MHz arasında olup, C-bandında yer alır. Bu anten „Elta Music“ firmasınca üretilmiştir. Bu radar hava gözetim, hedef arama, hedef izleme ve füze güdüm modlarında aynı anda görev yapabilir.

Radar 500 km menzil içinde uçan ve hızları 3000 m/san olan hedefleri rahatlıkla izleyebilir. Yine bu radar uçan hedefleri aydınlatır (işaretler) ve fırlatılan „Arrow 2“ füzelerini hedefe en fazla 4 m hata ile yönlendirir.

Hindistan balistik füzelerden korunmak için „Elta Electronic Industries“ firmasına iki adet „Green Pine“ radarı sipariş etti. Bunlardan ilki 2001 yılında teslim edildi.

Broşür kapak sayfası: 29117.pdf
(click to expand: 2380 kByte

Resim 2: Broşür kapak sayfası