www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gözetim Radarı

Spexer 500 ve Spexer 1000

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: Spexer 500

Resim 1: Spexer 500

Teknik veriler
Spexer 500Spexer 1000
Çalışma Frekans Aralığı: X-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç: 4 W
Aletli menzil: 4,8 NM
(≙ 9 km)
9,7 NM
(≙ 18 km)
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

Spexer 500 ve Spexer 1000

Spexer 500 ve Spexer 1000 X-bandında çalışan sınır güvenliği, kamp alanlarının güvenliği, petrol sahaları, enerji üretim tesisleri, havaalanları gibi hayati alt yapıların korunmasında kullanılan bir çevre gözetim radarıdır. Her iki radar aygıtı da aynı işlevlere sahiptirler, aralarındaki fark menzil değerleridir. Esas olarak bu radarlar askeri uygulamalar için geliştirilmiştir ve Frekans Modüleli Sürekli Dalga Radarı prensibine göre çalışırlar.

Anteni, demeti sayısal biçimlendirilmiş 120° ye kadar bir sektörü elektronik saptırma ile tarayan bir düz Faz Dizi Antendir.

Spexer 500 AC

Spexer 500 AC (Anti-Collision) rüzgâr santrallerinin kurulu olduğu yerlerde Çarpışma- Önleyici olarak kullanılan, daha ucuz bir sivil amaçlı sürümdür. Bu radar yaklaşan uçakları algılar ve türbin kulelerinin üzerindeki feneri devreye alır. Anten çizgesi, radarın yukarıda bahsedilen yere kurulu askeri amaçla kullanılan sürümünün çizgesinin aksine, yer yüzeyi yönünde değil, özellikle küçük ve yeryüzüne yakın seyreden uçakları algılamak amacıyla yukarı yönedir. Bu sayede türbin fenerleri gereksiz yere devreye girmez.

Spexer 500 radar resim galerisi

Resim 2: Spexer 500 AC bir rüzgâr türbini üzerinde