www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

Spexer 500 i Spexer 1000

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: Spexer 500

Rysunek 1: Spexer 500

Specyfikacja techniczna
Spexer 500Spexer 1000
Pasmo częstotliwości: pasma X
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ):
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa:
Moc średnia: 4 W
Zasięg instrumentalny: 4,8 NM
(≙ 9 km)
9,7 NM
(≙ 18 km)
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru:
MTBCF:
MTTR:

Spexer 500 i Spexer 1000

Spexer 500 i Spexer 1000 to radary bezpieczeństwa pracujące w paśmie częstotliwości X, przeznaczone do ochrony granic, zabezpieczania obozów polowych, wrażliwej infrastruktury, np. pól naftowych, elektrowni, lotnisk itp. Oba radary posiadają te same funkcje i różnią się jedynie zasięgiem zoptymalizowanym dla danego zastosowania. Zostały one pierwotnie zaprojektowane do użytku wojskowego i działają na zasadzie radaru z modulacją częstotliwości fali ciągłej.

Antena jest płaskim układem fazowanym z cyfrowym kształtowaniem wiązki na ścieżce odbiorczej. Antena z elektronicznym sterowaniem wiązką obejmuje sektor do 120°.

Spexer 500 AC

Spexer 500 AC (Anti-Collision) jest zmodyfikowaną wersją do użytku cywilnego na farmach wiatrowych do włączania świateł pozycyjnych turbin wiatrowych, gdy zbliża się samolot. Wzór anteny został zmodyfikowany w stosunku do wspomnianej wyżej wersji wojskowego radaru naziemnego w ten sposób, że nie promieniuje on w kierunku ziemi, a jedynie w przestrzeń powietrzną w celu wykrywania małych i nisko lecących samolotów. Oznacza to, że te światła pozycyjne mogą być włączane tylko wtedy, gdy są potrzebne. Poza tym czasem oświetlenie to może być wyłączone, chroniąc w ten sposób środowisko.

Galeria zdjęć Spexer 500

Rysunek 2: Spexer 500 AC w elektrowni wiatrowej