www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gözetim Radarı

ACAR

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: ACAR on a tripod

Resim 1: ACAR bir üçayaklı sehpa üzerinde

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: Ku-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 40 km
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

ACAR

ACAR Türk firması ASELSAN tarafından geliştirilmiş Ku-bandında çalışan, 2-boyutlu, Dinlenmesi Düşük Olasılıklı (Low Probability of Intercept, LPI) bir kara gözetleme radarıdır. Bir dalga kılavuzu sistemindeki oluklu ışıyıcılardan oluşan anten grubunu kullanır.

ACAR kara ve deniz yüzeyindeki hedefleri ve hem de havada alçaktan uçan hareketli hedefleri algılar, bunları sınıflar ve izler. Bu radar aynı zamanda düşman mevzilerine yapılan topçu atışlarının isabet noktalarını tespit eder ve yeni atış yörüngeleri için bilgi sağlar. Toplu ve hafif bu radar üçayaklı bir sehpaya ya da bir taşıta kurulu direğin tepesine de monte edilebilir. Radar, komuta-kontrol merkezinden uzaktan kumanda edilebilmesini sağlayan bir arayüze sahiptir ve aynı zamanda sınır/çevre koruma görevleri için bir ideal sistem olan yüksek çözünürlüklü kamera ile tümleşik çalışabilir.

ACAR, ASELSAN gözetim radar ailesinin üçüncü nesli içinde yer almaktadır. ASELSAN’ın deneyimi 20 yılı aşan bir sürede Türk Silahlı Kuvvetlerine ya da yabancı silahlı kuvvetlere teslim ettiği yüzlerce radar tipine dayanmaktadır. Radarda kullanılan İnsan-Makine-Arabağı (Human Machine Interface, HMI) zor saha şartlarında bu radarı kullananlar tarafından yapılan geri bildirimlerden esinlenerek daha da iyileştirilmiştir.

Bu radarla ulaşılabilen menziller:

Kaynak: