www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gözetim Radarı

Ranger R20SS

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: FLIR Ranger R20SS Yer Gözetim Radarı

Resim 1: FLIR Ranger R20SS Yer Gözetim Radarı

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: X-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 20 – 30 000 m
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

Ranger R20SS

Ranger R20SS radarı yayaları 10 km, araçları ise 20 km ye kadar bir menzil içinde algılayabilir. Bu radar hem yere hem de bir botun bordasına kurulabilir. Oldukça toplu imal edildiğinden bir arazi aracı üzerinde kullanılabilecek kadar da sağlamdır. Aynı zamanda iki personelin taşıyacağı kadar hafif olup taktik görevlerde de kullanılabilinir.

Hava arama hızı aktif elektronik anteni ve sayısal demet biçimleme yeteneği sayesinde hassasiyetinde bir kayıp olmaksızın oldukça yüksektir. Ranger R20SS farklı ortam koşullarına otomatik uyum sağlayan ve hatalı alarmları engelleyen hedef tanıma- ve izleme algoritmaları ile donatılmıştır. Bu radar elektronik saptırma ile 90° lik radar-kapsama alanını garanti eder ve hedefleri izlerken hedef arama faaliyetine de devam eder (track-while-scan). Veri yenileme hızı 2 saniyedir. İsteğe bağlı olarak anten bir dönme- ve inip/kalkma düzeni ile donatılmışsa (Resim 1 de görüldüğü gibi) yine 360° lik bir dairesel arama yapılabilir.

R20SS sınırlarda, havaalanı ve enerji üretim tesisleri gibi hassas bölgelere insan geçişlerini algılamakta benzeri görülmemiş bir yeteneğe sahiptir. Bunun yanında R20SS yüksek güçlü darbeler yerine insan sağlığına zararlı olmayan bir sürekli yayın yapar.