www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gözetim Radarı

MSTAR (V6)

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: Öndeki MSTAR (V6), arkadaki MSTAR (V4)

Resim 1: Öndeki MSTAR (V6), arkadaki MSTAR (V4)

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: Ku-bandı (6 ayrı frekans seçilebilir)
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 5 W
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 100 m ila 27 km arası
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

MSTAR (V6)

MSTAR V6 (Manportable Surveillance and Target Acquisition Radar) çok amaçlı bir Doppler- darbe yer gözetim radarı olup savaş alanındaki helikopterlerin, taşıtların ve piyadelerin algılanması sağlamak üzere 70 li yılların Marconi ZB 298 radarının yerini almıştır. Standart bataryalardan beslenen bu radar keza topçu atışlarını algılayarak topçu atışlarını gözleyen personele yardımcı olur.

MSTAR V6 radarı yeni uygulamalar ve mevcut daha eski MSTAR- versiyonlarının modernizasyonu için tasarlandı. Keza bu radar çok uzun menzillerde hareketli hedeflerin algılanmasına ihtiyaç duyan karmaşık güvenlik sistemleriyle bir geniş alan sensörü gibi tümleşik çalışabilir. Bir hedef algılanır algılanmaz optik sensörlere hedefi izlemesi için gerekli konum bilgilerini sağlar. MSTAR V6 radarı hedefe ait iletileri personel, kendisi hareket eden ya da çekilen taşıt, helikopter ya da bilinmeyen hedef olarak sınıflar. Bu radar dönecek ya da bir belirli sektörde çalışacak şekilde kurulabilir.

MSTAR V6 sert çevre koşullarındaki uygulamalar için özel olarak geliştirilmiştir. Operatör ihtiyacı daha azdır ve sahip olduğu otomasyon sayesinde gece ve gündüz 7/24 çalışabilir. MSTAR bir araca direk üzerinde ya da direk olmadan monte edilebilir, kolayca taşınmasını sağlayacak üç parçaya ayrılabilir. LCD-ekranda hem çevrenin rölevesi hem de hareketli hedefin izi görüntülenir, ayrıca elde edilen radar resmi 1:50000 ölçekte elektronik askeri haritaya aktarılabilir.

Kaynak: