www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

MSTAR (V6)

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: MSTAR (V6) na pierwszym planie, MSTAR (V4) w tle

Rysunek 1: MSTAR (V6) na pierwszym planie, MSTAR (V4) w tle

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: pasma Ku
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ):
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 5 W
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 100 m … 27 km
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru:
MTBCF:
MTTR:

MSTAR (V6)

MSTAR V6 (Manportable Surveillance and Target Acquisition Radar) to uniwersalny, impulsowy radar naziemny typu Doppler, który zastąpił Marconi ZB 298 z lat 70-tych XX wieku do wykrywania helikopterów, pojazdów i piechoty na polu walki. Radar ten, zasilany przez znormalizowane akumulatory, pomaga również obserwatorowi artyleryjskiemu w wykrywaniu ognia.

MSTAR V6 jest przeznaczony do nowych zastosowań oraz jako aktualizacja dla istniejących starszych wersji MSTAR. Może być również zintegrowany jako czujnik dalekiego zasięgu w bardziej złożonych systemach bezpieczeństwa, które wymagają wykrywania ruchomych celów na większe odległości. Po wykryciu celu dostarczane są dokładne informacje o jego pozycji, które są śledzone przez czujniki optyczne w celu identyfikacji celu. MSTAR V6 klasyfikuje swoje sygnały docelowe jako osoby, pojazdy holowane lub samobieżne, helikoptery lub jako nieznany cel. Może być ustawiony jako radar bezpieczeństwa publicznego lub do pracy w trybie sektorowym.

MSTAR V6 został zaprojektowany specjalnie do zastosowań w trudnych warunkach i do ciągłej 24-godzinnej pracy dzięki zmniejszonym wymaganiom eksploatacyjnym i większej automatyzacji. MSTAR może być montowany na pojeździe z masztem lub bez, lub może być demontowany na trzy łatwe do przenoszenia pojedyncze ładunki. Wyświetlacz LCD pokazuje rzeźbę terenu oraz ślad poruszającego się celu, a także ma możliwość dodania do mierzonego obrazu radarowego elektronicznej mapy wojskowej w skali 1:50000.

W Siłach Zbrojnych USA radar ten otrzymał oznaczenie AN/PPS-5.

Źródło: