www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gözetim Radarı

RPS-42

Beschreibung des Radargerätes; ausgewählte Taktisch-technische Daten

Resim 1: Dört aygıt 360° lik bir arama sahası sağlıyor

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: S-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç: 350 W
Aletli menzil: 50 km
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

RPS-42

RPS-42 bir S-bandı taktik hava arama radarıdır. RADA Electronic Industries Ltd. firması tarafından geliştirilen ve üretilen bu radar dönmeyen, yarıiletken teknolojisine sahip, çok görevli yarıküre radar ( Multi-mission Hemisphere Radar, MHR) ailesinin bir üyesidir.

RPS-42 radarı taktik menzil sınırları içinde yer alan savaş uçakları, helikopter, insansız hava araçları, nakliye uçakları gibi tüm hava hedeflerinin konumlarını belirleyebilen, sınıflayabilen ve izleyebilen bir yazılım-tanımlı Doppler- darbe radar platformudur. Tek bir aygıt 90° lik bir sektörü gözlemleyebilir. Tüm yarıkürenin izlenebilmesi için dört adet aygıttan meydana gelen bir sistem gerekir. Bu radar sabit ya da taşınabilir olarak imal edilebilir. Sistem herhangi bir C⁴I sistemiyle ve diğer radarlar ya da sensörlerle tümleşik çalışabilir. Yazılım sayesinde aygıt Hareket-Hali modu denilen (On-the-Move Operation, OTM) bir modda ya da bir büyük hava arama sisteminin bir parçası olarakta çalışabilir.

Anten galyum-nitrür temelli (Galliumnitrid, GaN) yükselteçlerden oluşan aktif elektronik denetimli bir faz dizi antendir. Çapı 50,4 cm, en büyük kalınlığı ise 16,5 cm kadardır.

En küçük insansız hava araçları için (”Nano UAV” denilen) görüntüleme menzili 3,5 km dir.

RPS-42 radar resim galerisi

Resim 2: Radar pasif soğutmalıdır

Kaynak: