www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gözetim Radarı

SPEXER™ 2000

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: Kule üstüne monte edilmiş, 120° lik bir alanda hedef arama- ve izleme yapabilen bir Spexer™ 2000 güvenlik radarı ( © 2011 Cassidian)

Resim 1: Kule üstüne monte edilmiş, 120° lik bir alanda hedef arama- ve izleme yapabilen bir Spexer™ 2000 güvenlik radarı ( © 2011 Cassidian)

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: X-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 40 km
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı: 1 … 3 (Tek darbe yöntemi)
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

SPEXER™ 2000

Yeni üretim serisinde SPEXER™ 2000 radarının muhtelif versiyonları bulunmaktadır. Bu versiyonların her biri sınır-, altyapı tesisleri-, çevre- ve sahil koruma gözetimi gibi hizmetleri en iyi yerine getirecek şekilde geliştirilmiştir. SPEXER™ 2000 radarı dünyada AESA- teknolojisinin (Active Electronically Scanned Array) ilk kez kullanıldığı güvenlik radarıdır. Radar ışın demetinin elektronik olarak yönlendirilmesi sayesinde duyargalar (sensors) daha fazla sayıda görevi aynı anda yerine getirebilmektedir. Bu özellik radarın algılama yeteneğini önemli ölçüde arttırır ve bir tek SPEXER™-2000– sistemi iki ya da daha fazla sayıda geleneksel radarın yapabileceği işi tek başına yapabilir. Bu radarın sıra dışı algılama yeteneği kullandığı Cassidian firması tarafından geliştirilmiş tümleşik çok sayıda gönderici- ve alıcı modüllerine dayanmaktadır. Bu radar sadece fazla sayıda görevi değil, farklı çalışma türlerini de (hedef arama- ve izleme gibi) eşzamanlı yapabilmektedir. Bu özelliği radarın hedef konumlama ve değerlendirme yeteneğini olağanüstü arttırır ve bir SPEXER™ 2000 radarı birden fazla sayıda geleneksel radarın yerine kullanılabilir. Radarın bu eşsiz işaret işlemci mimarisi deniz-, hava- ve yer hedeflerinin tehditlerini algılamakta bir güven vermektedir. Buna ilaveten zor eşzamanlı koşullarda beş boyutlu uzayda bu radar sürekli bir örüntü tanıma (pattern regocnition) yapabilmektedir.

SPEXER™ 2000 Coastal sahil radarı özellikle sahil koruma ve petrol platformları ve limanlar gibi deniz altyapılarının gözlemlemesinde kullanılmak özel olarak geliştirilmiş bir güvenlik radarıdır. 40 km lik bir menzili, kuvvetli denizden parazit yansımaların (dalgaların istenmeyen yankı işaretleri) altında bile bir yüksek Doppler- ve hız çözünürlüğü sayesinde bu radar hem yüzücüler ve lastik botlar gibi küçük ve yavaş hareket eden hedefleri hem de sürat tekneleri gibi hızlı hareket eden hedefleri konumlar, izler ve sınıflayabilir. Şüpheli nesneler bu radara takılan bir ilave yüksek çözünürlüklü kamera ile izlenebilir.

Bu radar 20-24 Şubat 2011 tarihleri arasında ilk kez Abu Dabi’deki Uluslararası Savunma Fuarında (IDEX) yeni seri etiketi olan „SPEXER™ 2000“ altında sergilendi. 6-10 Aralık 2011 tarihleri arasında ise Malezya Langkawi Uluslararası Deniz ve Hava Fuarında (LIMA) „SPEXER™ 2000 Coastal“ versiyonu sunuldu. Geniş kapsamlı kıyı koruma sistemini oluşturmak üzere Suudi Arabistan’a 40 radardan oluşan ilk teslimat yapılmıştır.

Bu radarın hareketli (mobile) askeri bir versiyonu Yer Gözetim Radarı Alman Ordusuna teslim edilmiştir ve BÜR (BodenÜberwachungsRadar) adı altında envantere kaydedilmiştir. BÜR radarının monte edildiği bu zırhlı araç balistik mayınlara- ve ABC (Atomik-Biyolojik-Kimyasal) silahlara karşı dayanıklıdır. Sistemin tamamının tek bir taşıtta toplandığı bu çözümde radar aygıtı için bir tümleşik teleskop direği ve bir hibrid yöngüdüm aygıtı da bulunmaktadır. Sistemin- ve radarın kumandası zırhlı taşıyıcı içindeki korunaklı bir odadan yapılmakta ve personelin zırhlı aracı terk etmesine gerek kalmamaktadır. Hedef arama sonuçları bir arayüze gerek kalmaksızın tümleşik Komuta- ve Bilgi Sisteminde işlenir ve aktarılır. 2012 yılından itibaren Alman Ordusunun Düşman Tanıma Birliklerine 78 adetlik bir BÜR sistemi teslimatı planlanmıştır. Bu teslimattaki radarlar „Fuchs“ tanklarında takılı olan RASIT radarlarının yerini alacaktır.

Radarın resimleri SPEXER™ 2000

Resim 2: Spexer™ anteni ( © 2011 Cassidian)

Resim 3: Yer Gözetim Radarı (BÜR) ( © 2011 Cassidian)