www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

SPEXER™ 2000

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: Radar bezpieczeństwa Spexer™ 2000 na wieży, z której możliwy jest zasięg radaru 120° do przeszukiwania i śledzenia celu. ( © 2011 Cassidian)

Rysunek 1: Radar bezpieczeństwa Spexer™ 2000 na wieży, z której możliwy jest zasięg radaru 120° do przeszukiwania i śledzenia celu. ( © 2011 Cassidian)

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: pasma X
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ):
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa:
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 40 km
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań: 1 … 3
Liczba obrotów anteny radaru:
MTBCF:
MTTR:

SPEXER™ 2000

Nowa rodzina produktów obejmuje kilka wersji SPEXER™ 2000, z których każda jest zoptymalizowana pod kątem konkretnych zastosowań w zakresie ochrony granic, infrastruktury, obwodów i nadzoru wybrzeża. SPEXER™ 2000 to pierwszy na świecie radar bezpieczeństwa wykorzystujący najnowocześniejszą technologię AESA. Dzięki elektronicznemu zamiataniu wiązki radarowej, czujnik może wykonywać kilka zadań jednocześnie. Jednocześnie znacznie zwiększa się zdolność wykrywania. W rezultacie, pojedynczy system SPEXER™-2000 może zastąpić dwa lub więcej konwencjonalnych radarów. Ta wyjątkowa skuteczność wykrywania opiera się na wielu wysoce zintegrowanych modułach nadajników i odbiorników produkowanych przez firmę Cassidian. Pozwala to nie tylko na wykonywanie wielu zadań, ale nawet wielu trybów pracy jednocześnie (np. wyszukiwanie i śledzenie celu), co znacznie zwiększa możliwości śledzenia i oceny celu, dzięki czemu jeden system SPEXER™ 2000 może zastąpić kilka konwencjonalnych radarów. Dzięki unikalnej architekturze, procesor sygnału radarowego jest w stanie niezawodnie wykrywać cele morskie, lotnicze i naziemne. W tym celu stale wykonuje rozpoznawanie wzorców w przestrzeni pięciowymiarowej w trudnych warunkach czasu rzeczywistego.

SPEXER™ 2000 Coastal to radar bezpieczeństwa zoptymalizowany do monitorowania obszarów przybrzeżnych i infrastruktury morskiej, takiej jak platformy wiertnicze i porty. Dzięki zasięgowi detekcji 21,6 NM (40 km), wysokiej rozdzielczości Dopplera i prędkości oraz silnemu tłumieniu odbić od stanu morza, może lokalizować, śledzić i klasyfikować nawet bardzo małe i powolne cele, takie jak pływaki i łodzie pneumatyczne, a także szybkie cele, takie jak łodzie motorowe. W celu zidentyfikowania podejrzanych obiektów, radar można również rozszerzyć o kamerę wysokiej rozdzielczości.

Po raz pierwszy została ona zaprezentowana pod nową nazwą serii „SPEXER™ 2000” na międzynarodowych targach obronnych IDEX w Abu Zabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie) w dniach 20-24 lutego 2011 r. oraz jako „SPEXER™ 2000 Coastal” podczas targów Langkawi International Maritime and Aerospace (LIMA) w Malezji w dniach 6-10 grudnia 2011 r. Pierwsza partia 40 jednostek radarowych do integracji w kompleksowym systemie bezpieczeństwa granic została dostarczona do Arabii Saudyjskiej.

Mobilna wersja wojskowa została dostarczona do niemieckiego Federalnego Urzędu Zamówień Obronnych (BWB), gdzie została włączona do wyposażenia armii niemieckiej pod nazwą „BÜR” (BodenÜberwachungsRadar). „BÜR” jest zintegrowany z pojazdem opancerzonym „DINGO 2” i tym samym zapewnia ochronę balistyczną, minową i NBC. System jest „rozwiązaniem jednopojazdowym” i jest wyposażony w zintegrowany maszt teleskopowy dla radaru oraz hybrydowy system nawigacji. Obsługa systemu i radaru odbywa się całkowicie z wnętrza chronionego pojazdu, dzięki czemu załoga obsługująca nie musi opuszczać pojazdu. Wyniki rozpoznania mogą być przetwarzane i przekazywane bez interfejsów w zintegrowanym systemie dowodzenia i informacji. Seryjna dostawa 78 systemów BÜR dla wojskowych służb rozpoznawczych planowana jest od 2012 roku. Tam zastąpi on system radarowy RASIT załadowany na opancerzony pojazd transportowy „Fuchs”.

Galeria zdjęć SPEXER™ 2000

Rysunek 2: Antena Spexer™ 2000 ( © 2011 Cassidian)

Rysunek 3: Radar kontroli naziemnej „BÜR” ( © 2011 Cassidian)