www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - İkincil Gözetim Radarı

BOR-A 550

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması
BOR-A 550
(Büyütmek için tıklayınız: 590·600 piksel = 87 kByte)

Resim 1: BOR-A 550

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: I- bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 40 / 80 km
Menzil Çözünürlüğü: 40 m
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı: 2,7°
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF: 2 000 h
MTTR:

Kara ve kıyı gözetim radarı „BOR-A 550”

BOR-A 550 askeri amaçlarla sınır ve kıyılarda gözetim ve güvenlik için kullanılan bir savaş alanı-, deniz- ve kıyı gözetim radarıdır. Bu radar, her türlü hava koşulları altında gece veya gündüz, kara, deniz ve yere yakın hava bölgesindeki hareketli hedefleri otomatik algılayabilir, tanımlayabilir ve izleyebilir. Bu radar günümüzün tehdit unsurlarına (çok yavaş hareket eden insan veya lastik bot gibi hedefler) Alman ordusunda ve keza dünyadaki diğer ordu, donanma ve güvenlik birimlerinde başarı ile kullanılmaktadır.

BOR-A 550 radarı ile algılanan nesneler hassas olarak ekranda sayısal haritalanmakta, ve bu sayede durumun doğrudan değerlendirmesi yapılabilmesine imkan sağlamaktadır. Algılanan bu nesneler otomatik sınıflandırılır. Bu radarın öne çıkan özellikleri arasında Track-while-Scan (TWS) operasyon imkanları, elektronik savaşın bir parçası olan 200 ila 800 MHz arasındaki frekans zıplamalarına karşı iyi bir gürültü bağışıklığı sayılabilir. Ayrıca isteğe bağlı olarak Positioning & Northing Unit takılmaktadır.

Sistemde kullanılan dört mod şunlardır:

Mod 1:  Hareketli hedefler için otomatik 360° veya sektör tarama.
Mod 2:  Antenin menzilinin ve azimut açısının operatör tarafından kontrolü.
Mod 3:  Çok küçük bir sektörde otomatik arama, örneğin hareketsiz veya bir engel arkasında gizlenmiş kara taşıtlarının bulunması gibi.
Mod 4:  Hareketli tek bir hedefin menzilin ve azimut açısının otomatik izlenmesi.

THALES firması BOR-A 550 radarının iki arıza arasında ortalama 2000 saati aşan bir işletme süresine sahip olduğunu ve kumanda, kontrol, iletişim ve istihbarat sistemleri arasında ki bir iletişim ağında kullanılmasına uygun olduğunu beyan etmektedir.