www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gözetim Radarı

Blighter Güvenlik Radarı

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: Blighter B402 Güvenlik Radarı, resimde W20S boynuz antenleriyle birlikte görülüyor (© 2011 Plextek Ltd)

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 15,7 … 17,2 GHz
(Ku-bandı)
Darbe Tekrarlama Zamanı: Uygulanamaz (FMSD radarı)
Ortalama Güç: 1 veya 4 W
Aletli menzil: 2, 5, 8, 16 veya 32 km
Menzil Çözünürlüğü:
Yatay açıklık açısı:
Dikey açıklık açısı:
Radar kapsama: 90°
MTBCF:
MTTR:

Blighter Güvenlik Radarı

İç güvenlik, sivil ve askeri pazarın gereksinimlerini karşılamaya yönelik çok sayıda Blighter gözetim aygıtı bulunmaktadır. Plextek firmasının çok gelişmiş bir teknolojiye sahip ürünlerinin bir bölümü olan bu radar aygıtları kendi kategorisinde hem konvansiyonel hem de asimetrik terörist tehditlere karşı diğer radar aygıtlarına göre çok daha üstün bir koruma sağlamaktadır.

Blighter B400 serisi radar aygıtları en fazla 32 km menzile kadar tarama yapabilir, hava sahası içinde hareket eden uçakları ve insanları (yerde sürünerek ilerleyen ya da planörle süzülen insanlar dahil) bile algılayabilir. Tanınan hedefleri telli ya da telsiz bir TCP/IP ağ üzerinden rapor eder ve bir seçenek olarak arama sırasında geniş sahada bir şüpheli işaret yankısı aldığında bu açıya yüksek çözünürlüklü kamerayı odak noktasını radar tarafından ölçülen menzile ayarlayarak ve/veya kızılötesi sensörleri etkinleştirerek otomatik yönlendirir. Böylece personel veya görüntü işleme yazılımları tarafından hedef tam olarak tanınabilir. Bu yönteme slew-to-cue denilmektedir. Hedefin hassas konumunu hem kartezyen koordinat sisteminde (enlem/boylam olarak) hem de kutupsal koordinat olarak (uzaklık ve yön olarak) verir. Hedef bilgileri ve radar kontrolü için veri kanallarının gerekli bant genişliği oldukça küçüktür.

Elektronik Demet Saptırma (E-Tarama)

Plextek firmasınca üretilen B400-Serisi yeni nesil yer yüzeyi gözetim radarları elektronik demet saptırma özelliğine sahiptir. Bu radarların hareket eden parçaları yoktur ve bu nedenle modüllerin pahalı bakım masraflarına ve yenilenmesine gerek kalmamakta, tüm sistem böylece önemli ölçüde güvenilir hale gelmektedir. Blighter radar aygıtları; anteni, işaret işleyicisi, çizit çekip-çıkarıcısı, GPS i ve pusulası ile yekpare ve tümleşik gönderici-/alıcı modüllerdir. Her bir modül 90° lik bir alanı tarar.

Blighter radarlarının çetin hava koşullarına dayanabildiği ve uzun yıllar herhangi bir bakım gerektirmeden çalışabildiği kanıtlanmıştır. Bu radarlar gece ve gündüz her hava koşulunda çalışabilirler. Yağmur veya kardan kaynaklanan hatalı algılamaları ayırt edebilecek bir yerleşik yağış süzgeci ile donatılmışlardır.

Güç gereksinimi düşük FMCW (Frekans Modüleli Sürekli Dalga) Doppler radar teknolojisi

Blighter radarları kendine özgü, bir Frekans Modüleli Sürekli Dalga teknolojisi ve Doppler işleme kombinasyonunu kullanır. Bu teknik bir taraftan yerden sabit hedef yansımalarını bastırırken aynı zamanda inanılmaz yavaşlıkta hareket eden hedefleri bile algılayabilir. Bu özelliği ile diğer radarlar yarışamamaktadır. Radardan yayılan yüksek frekanslı ışınım çok az olduğundan yayın bölgesindeki insanlar için bir tehlike oluşturmamakta ve aynı zamanda fark edilmesi de güçleşmektedir, bir diğer ifade ile elektronik gizlenmiştir. Enerji gereksinimi çok azdır, bir araçtan, bataryadan ya da şebekeden beslenebilir

Yükseklik açısında geniş anten çizgesi

Daha uzun menzillere erişmek için radarlar kural olarak bir kule üstüne ya da bir tepeye monte edilir. Ancak bu tür montaj klasik radarlarda kullanılan dikey anten çizgesinin dar oluşu nedeniyle radarın yakın bölgesinde bir ”kör bölge“ denilen algılanamayan bir bölge yaratır. Buna karşılık Blighter radarları dikey açıda sahip olduğu geniş ışıma demetiyle bu sorunu da aşarlar ve hem uzun menzil hem de yakın bölgedeki hedefleri algılayabilirler. Coğrafyası karışık dağlık bölgelerde bu radar bu özelliği sayesinde hem tepeleri hem de vadileri ilave bir yükseklik açısına taşınmadan tarayabilir. Düz arazilerde ya da dalgasız düz deniz yüzeylerinde bu anten çizgesinin genişliği sayesinde alçak irtifalarda seyreden insanlı veya insansız uçakları, çok çok hafif uçakları ya da planörleri algılayabilir.