www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

Blighter B402

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: Radar bezpieczeństwa Blighter B402, tutaj z anteną klaksonową W20S (© 2011 Plextek Ltd)

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: 15,7 … 17,2 GHz
(pasma Ku)
Okres powtarzania impulsów: FMCW-radar
Moc średnia: 1 lub 4 W
Zasięg instrumentalny: 2, 5, 8, 16 lub 32 km
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru:
MTBCF:
MTTR:

Blighter B402

Urządzenia monitorujące Blighter spełniają szeroki zakres potrzeb w zakresie bezpieczeństwa na rynkach obronnym, bezpieczeństwa wewnętrznego, cywilnym i handlowym. Te radary Plextek są częścią gamy zaawansowanych technologicznie nośników, które są najlepsze w swojej klasie pod względem ochrony przed konwencjonalnymi i asymetrycznymi lub terrorystycznymi zagrożeniami.

Radary serii Blighter B400 skanują przestrzeń i wykrywają poruszające się pojazdy i ludzi (w tym czołgające się lub szybujące osoby) na szerokim obszarze do maksymalnej odległości 32 km. Wykryte cele są zgłaszane za pomocą przewodowych lub bezprzewodowych połączeń sieciowych TCP/IP, a opcjonalnie, w tzw. konfiguracji slew-to-cue, kamery optyczne i/lub czujniki podczerwieni mogą być skierowane na cel i aktywowane w celu jego identyfikacji. Dokładne informacje o położeniu celu są dostępne zarówno we współrzędnych kartezjańskich (szerokość/długość geograficzna), jak i polarnych (odległość i kierunek). Wymagane pasmo kanału danych dla wyjścia celu i sterowania radarem jest bardzo małe.

Elektroniczne kierowanie wiązką światła (E-Scan)

Seria B400 to najnowszej generacji radary kontroli naziemnej (GSR) firmy Plextek z elektronicznym sterowaniem wiązką światła. Radary te nie posiadają mechanicznych części ruchomych, są narażone na zużycie lub intensywną konserwację, co znacznie poprawia niezawodność całego systemu. Radary Blighter są kompaktowymi i w pełni zintegrowanymi jednostkami nadawczo-odbiorczymi z antenami, przetwarzaniem sygnału, wykrywarką działek, GPS i kompasem. Poszczególne jednostki modułowe gwarantują sektor nadzoru o kącie 90°. Radary Blighter są sprawdzone w trudnych warunkach środowiskowych i oferują wieloletnią bezobsługową pracę. Działają one w dzień i w nocy we wszystkich warunkach pogodowych i posiadają wbudowany filtr przeciwdeszczowy, który tłumi fałszywe alarmy spowodowane przez deszcz lub śnieg.

Technologia radaru dopplerowskiego FMCW o niskim poborze mocy

Radary Blighter wykorzystują unikalną kombinację technologii FMCW i przetwarzania dopplerowskiego w celu osiągnięcia niezrównanego tłumienia stałych celów przy jednoczesnym zachowaniu zdolności wykrywania niewiarygodnie wolnego ruchu. Promieniowanie wysokiej częstotliwości emitowane przez radar jest bardzo niskie, co sprawia, że radar jest nieszkodliwy dla osób znajdujących się w zasięgu promieniowania, a także trudniejszy do wykrycia. Pobór mocy jest niski i pozwala na pracę przy zasilaniu z akumulatora, pojazdu lub sieci elektrycznej.

Szeroki wzorzec anteny w kącie elewacji

W celu uzyskania dużych zasięgów, radary są zazwyczaj montowane na wieży lub umieszczane na wzgórzu. Jednak w przypadku takiego montażu, zastosowanie wąskiej pionowej mapy stwarza problem „martwego punktu” w pobliżu radaru. Radary Blighter wykorzystują szeroki wzorzec anteny pod kątem pionowym, dzięki czemu mogą jednocześnie wykrywać odległe i bliskie obiekty. W złożonych regionach górskich, ta szeroka wiązka oznacza, że obszary na wzgórzach i w dolinach mogą być skanowane jednocześnie bez konieczności przesuwania radaru w górę. Nad płaskimi powierzchniami lądu lub wody, szeroki wzorzec anteny pozwala również na szybkie wykrywanie nisko lecących samolotów załogowych i bezzałogowych, takich jak drony, mikroloty czy lotnie.