www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Hava Savunma Radarı

1RL144

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: 1RL144

Resim 1: 1RL144

Teknik veriler
Hot ShotAB
Çalışma Frekans Aralığı: S-bandı X-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 10 kW150 kW
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 20 km18 km
Menzil Çözünürlüğü: 500 m75 m
Konumlandırma Doğruluğu: 20 m; 1°2 m; 2 min
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

1RL144

1RL144 (NATO kodu: „Hot Shot A“), S-bandında çalışan, hibrit (birleşik uçaksavar füzeleri ve -topları) hava savunma sisteminin 2S6M „Tunguska“ radarının bir 3-boyutlu arama- ve hedef atama radarıdır.

Radarın tek kavisli parabolik anteni, kulenin arkasına takılıdır. UHF-bandında çalışan 1RL138 İkincil Radarı ile donatılmıştır. Antenin dönüşü elektromekanik olarak konuma stabilize edilmiş olup sürüş sırasında da kullanılabilir. Yaklaşık 5° lik bir yükseklik açısı ile 15° lik bir yükseklik açısı arasındaki bölgede birkaç anten çizgesi oluşturur. Radar aygıtı, verilerini atış kontrolü için 1A26 olarak adlandırılan merkezi bir bilgisayara besler.

Hava savunma sistemi, topçu bataryaları arasına sabitlenmiş X-bandında çalışan, ilaveten hedef izleme için çok işlevli bir radarla donatılmıştır (NATO tanımı: „Hot Shot B“). Bu radar uçaksavar silahlarının kullanımı sırasında, tek darbe yöntemiyle hedef izleme radarı olarak çalışır. Dairesel bir parabolik anten kullanır ve ayrıca füzeleri yönlendirmek için darbe-konum modüle edilmiş kodları iletir. Füze hedeften sadece 1 000 m uzaktayken, füzedeki radyo ateşleyicisi için hedef aydınlatma radarı NDZ (Rusça adı: радиолокационный неконтактный датчик цели, НДЦ) olarak çalışır. Radar daha sonra yarı aktif hedef arama için bir bistatik radar gibi çalışır.