www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

1RL144

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: 1RL144

Rysunek 1: 1RL144

Specyfikacja techniczna
Hot ShotAB
Pasmo częstotliwości: pasma S pasma X
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ):
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 10 kW150 kW
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 20 km18 km
Rozróżnialność w odległości: 500 m75 m
Dokładność / Błąd określania: 20 m; 1°2 m; 2 min
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru:
MTBCF:
MTTR:

1RL144

1RL144 (oznaczenie NATO: „Hot Shot A“) to radar rozpoznania 3D w paśmie S i oznaczania celów hybrydowego (połączonego przeciwlotniczego pocisku rakietowego i działa) systemu obrony powietrznej 2S6M „Tunguska“.

Pojedyncza zakrzywiona antena paraboliczna radaru jest przymocowana do tylnej części wieży. Radar wtórny 1RL138 działający w paśmie UHF jest zintegrowany. Obrót anteny jest stabilizowany elektromechanicznie i może być używany także podczas jazdy. Generuje on kilka wzorów anteny o szerokości około 5° i kącie podniesienia do 15°. Radar przekazuje swoje dane do centralnego komputera, oznaczonego jako 1A26, w celu kontroli uzbrojenia.

System obrony przeciwlotniczej jest wyposażony w dodatkowy wielofunkcyjny radar działający w paśmie X do śledzenia celów, który jest zamontowany między lufami dział (oznaczenie NATO: „Hot Shot B“). Na potrzeby dział przeciwlotniczych radar ten działa jako radar śledzenia celów metodą monopulsacyjną. Wykorzystuje on okrągłą antenę paraboliczną, a także przesyła kody modulowane pozycją impulsu w celu naprowadzania pocisków. Gdy pocisk znajduje się w odległości około 1 000 m od celu, działa jako radar oświetlający cel o nazwie NDZ (rosyjskie oznaczenie: радиолокационный неконтактный датчик цели, НДЦ) dla zapalnika radiowego w pocisku. Radar działa wówczas jako radar bistatyczny do półaktywnego wyszukiwania celów.