www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Hava Savunma Radarı

AN/TPQ-48 (LCMR)

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: Hafif yapılı düşman havanı tespit radarı, LCMR

Resim 1: Hafif yapılı düşman havanı tespit radarı, LCMR

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: L-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 7 000 m
Menzil Çözünürlüğü:
Yükseklik Açısı Aralığı:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

AN/TPQ-48 (LCMR)

AN/TPQ-48 (Lightweight Countermortar Radar, LCMR) hafif yapılı, taşınabilir düşmanın dolaylı havan atış noktalarını tespit etmek için kullanılan bir radardır.

Bu radar Özel Hareket Komutanlığı (Special Operations Command, SOCOM) tarafından geliştirilen özgün bir radardır. Özel kuvvet birlikleri bu taşınabilir hafif radar ile savaş alanında düşman havan topu mevzilerini tespit edebilmektedir.

Bu tek parça halindeki radarın elektronik olarak 360° dönen anteni en öne çıkan özelliğidir (çoğu radarlar 90° den daha az bir açısal sektörü görür). Bu radarın en büyük menzili 7 000 m ve menzil çözünürlüğü 100 m olarak verilmektedir. Bir atış yapıldığında radar bir uyarı yollar. Atışın balistik yörüngesi hakkında yeterli veri toplanmasını takiben atışın yapıldığı noktayı işaretler. Radar keza düşman atışının isabet noktasını da belirleyebilir.

Radar sistemi bir oto bataryası ile saatlerce beslenebilir. Bu radar özellikle hemen hemen her gün bu tür tehditleri hesaplaması gereken Amerikan deniz askerleri için hayati bir değerdedir.

Kaynak: